Na brněnské škole stihli stavbaři střešní konstrukci opravit ještě před koncem školního roku. „Celá konstrukce je z roku 1974 a téměř padesát let stáří se na ní značně podepsalo. Bylo proto nutné odstranit všechny její vrstvy až k nosné konstrukci. Na celkových sto osmdesát dva metrů čtverečních se místo střešní krytiny umístily zelené rozchodníkové koberce,“ upřesnil primátorčin náměstek Petr Hladík.

Ilustrační foto
Zloděj tvrdil, že si elektrokoloběžku půjčí, muži v Ivančicích ji nevrátil

V brněnských Bohunicích je zelená střecha vůbec prvním projektem svého druhu, do jehož přípravy se pustila samotná městská část.

„Střecha na jedné z budov základní školy Arménská dosluhovala a bylo nutné ji rekonstruovat. Rozhodli jsme se opravu využít k výstavbě zelené střechy. Střecha pomůže zadržovat vodu a ochlazovat vnitřní prostory. Dalším pozitivem je, že tato extenzivní zelená střecha je z oken školních tříd dobře viditelná, což příznivě prospívá k celkové pozitivní atmosféře na škole,” pochvaloval si bohunický starosta Antonín Crha.

Střešní plášť je nyní složený ze zelených rohoží s rozchodníky na kokosovém nosiči, extenzivní zeminy, separační vrstvy nebo termicky spojených stavebních desek z recyklovaného polyesteru. Součástí je také hydroizolace či penetrační nátěr. Celkově střecha vyšla na takřka tři čtvrtiny druhého milionu, od města získala městská část milionovou dotaci.