I přes úspěch si udržují nadhled a skromnost. „Nečekali jsme, že se dostaneme tak daleko. Na rozdíl od ostatních jsme do soutěže vstupovali pouze s nápadem. Jiní měli již dlouho hotové celé projekty," uvedl Mrázek.

Důvodů ke zlepšení starých lavic měli hodně. Nelíbily se jim vzhledově, notebook si může nabíjet současně jen pár studentů a nebaví je nosit učebnice neustále domů. Přesto nápad dostali až krátce před uzavřením přihlášek. „Ten den jsem si o lavici ukopl palec a o pár minut později jsme s Kryštofem na chodbě řešili možné návrhy," vysvětluje Mrázek. Nakonec vsadili na lavici, která má uzamykatelnou skříňku a vlastní baterii, která dokáže počítač napájet až tři dny.

Vpřed je žene pocit z dobře odvedené práce. Již dříve se zúčastnili školního projektu zkrášlení zdi u zastávky Osová, kde vynikli svými organizačními schopnostmi.

Výhodu podnikání vidí ve svobodě počínání, kde je člověk sám zodpovědný za svůj úspěch. Důležitá je pro ně podpora rodiny i školy.

Ve třídě se podle nich našlo pár jedinců, kteří jejich návrhu nevěřili, ale tím se nenechali rozhodit. „Nejdůležitější pro mě byl otec a jeho názor na celý projekt. Má náročnou práci, ale vždy si večer našel čas, aby se mnou probíral návrhy," řekl Mrázek.

I když nakonec v celostátním finále soutěže za čtrnáct dní neuspějí, svůj nápad hodlají zrealizovat. Podle nich již několik škol projevilo velký zájem o jejich lavice. „Projekt určitě dokončíme. Já bych po maturitě rád začal podnikat, zatímco Kryštof se chce věnoval architektuře. Avšak nejprve musíme udělat školu," popisuje vyhlídky Mrázek.

MATĚJ ŘÍHA