Prvního půl milionu korun vyčlenila městská část ze svého rozpočtu už loni v prosinci. „Tento čtvrtek navíc odhlasovali zastupitelé pro chráněnou vilu další čtyři miliony,“ uvedl místostarosta městské části Ivan Svoboda.

Za peníze, které se podařilo ušetřit z loňského rozpočtu, chce radnice zaplatit architektonickou studii a projekt rekonstrukce. Pak požádá o podporu brněnský magistrát, který již dříve slíbil pomoc.

Malé prostory

Díky tomu školce svítá naděje, že splní požadavky hygieny a dostane výjimku i na příští rok. „Podmínkou je předložení projektu rekonstrukce a zahájení stavebního řízení,“ upřesnila ředitelka školky Lenka Čoupková. Zásadním problémem je teď statika a kapacita školky. Pro pětasedmdesát dětí, které ji nyní navštěvují, jsou totiž podle platných norem potřeba mnohem větší prostory.

Navrhnout podobu přístavby, která má situaci vyřešit, se nyní snaží budoucí architekti z brněnského Vysokého učení technického. „Pětice studentů zpracovala studie přístavby již v minulém semestru pod vedením architekta Jiljího Šindlara, s další skupinou na návrzích nyní pracuji já,“ přiblížila Yvona Geržová z Ústavu architektury Fakulty stavební. Další skupina studentů se Arnoldově vile věnuje na Fakultě architektury. „Dohromady vznikne deset až patnáct projektů, které dáme radnici,“ dodala architektka.

Studentské návrhy nevznikají jen tak od stolu. Jejich autoři musí respektovat všechny normy týkající se mateřských školek. Zapomenout nesmí ani na to, že vila je památkově chráněná. I při respektování všech norem a omezení se studentům zatím podařilo navrhnout několik řešení, které zaujaly i vedení školky. „Každý návrh je něčím velice zajímavý,“ radovala se ředitelka Čoupková.

Pod trávníkem

Jeden z nejlepších je podle ní návrh Hany Kovářové. Ta umístila přístavbu do svahu pod vilou a její střechu zakryla trávníkem, takže splývá s okolní zelení. Až po rozpracování všech potřebných podkladů do podrobného projektu se však ukáže, kolik bude rekonstrukce stát a zda na ni město potřebné peníze opravdu najde.