„Nosí atlasy, věci na tělocvik, výtvarnou výchovu, a hlavně každý den přezůvky. Mají to opravdu těžké. Novou aktovku kupujeme každý půlrok, protože prostě tu zátěž nevydrží,“ potvrdila matka žákyně sedmé třídy. Nepřála si zveřejnit jméno, ale její dcera dojíždí do školy v Králově Poli z okrajové části Brna a s těžkou taškou na zádech stráví denně i dvě hodiny.

Ředitel školy Jan Bartoš o problému ví. Nyní jej však nedokáže řešit. „Když se něco ztratí z nezamčené šatny, pojišťovna nic nezaplatí. A šatny musí zůstat otevřené, protože je uklízíme,“ vysvětlil ředitel.

Řešením jsou podle něj zamykatelné skříňky. Na ty však škole chybí nejen prostory, ale i peníze. „Kromě klasických drátěných klecí máme pro čtyři třídy skříňky, ale i ty se musí nechat otevřené, kontrolovat a uklízet, protože děti v nich nechávají zkazit potraviny,“ dodal ředitel.

Nošení těžkých aktovek podle dětské lékařky Mileny Kundýnové škodí zádům školáků a stále přibývá dětí s vadným držením těla. „Těžká aktovka je velkou zátěží pro páteř, děti tuto zátěž nestačí po škole kompenzovat pohybem,“ upozornila lékařka. Žádný předpis, který by hmotnost školních tašek omezoval, neexistuje.

„Dítě by nemělo mít na zádech víc než deset procent vlastní váhy. Prvňáček by tedy měl nést maximálně dvoukilovou zátěž. To je však skoro úsměvný požadavek, neboť tolik zpravidla váží jen taška,“ uvedla Jana Tušerová z Krajské hygienické stanice v Brně.

Podle ředitele školy mohou rodiče dětem tašky jednoduše odlehčit. „Když jim zkontrolují aktovky, zjistí, že třetinu věcí děti ten den ve škole nepotřebují,“ tvrdí ředitel.

Po úplné rekonstrukci by škola mohla pro šatny využít sklepní prostory, které byly až do loňského roku vedeny jako kryt civilní obrany.