Detekční rámy nebudou stát u vchodů do budov Masarykovy univerzity z důvodu velkého množství lidí, které se ve škole denně pohybuje. „I pokud bychom ke všem ze stovek vstupů do našich budov umístili rámy a ke každému z nich najali dva ozbrojené strážce, neochrání to lidi ve frontě před rámem ani na jiných místech,“ zdůvodnil rozhodnutí v univerzitním Magazínu M prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Radim Polčák.

Orientaci policistů v budovách by měly usnadnit takzvané zásahové karty. „Stěžejní body spolupráce vidíme s krajskými policisty v oblasti areálů a proškolení personálu. Soustředíme se také na kyberbezpečnost a na dokončení systému včasného varování,“ přiblížil mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.

Systém včasného varování by měl v případě potřeby upozornit na nebezpečí studenty a zaměstnance. „Součástí tohoto plánu je i zanesení krizových kontaktů do informačního systému. Studující si mohou zadat svůj krizový kontakt, na který přijde v případě ohrožení varovná SMS zpráva,“ doplnil Sajbot s tím, že nové kroky ohlásí univerzita podrobněji až během února, kdy začíná nový semestr.

Zástupci Mendelovy univerzity v Brně chystají školení pro zaměstnance. „Školení o tom, jak se zachovat v krizových situacích, považujeme za klíčové a nabídneme ho i studentům. Do některých míst omezíme přístup, vstup by byl možný pouze na kartu, čehož využíváme i v současnosti,“ sdělila mluvčí Mendelovy univerzity Tereza Pospíchalová. Od začátku semestru spustí univerzita prostřednictvím mobilní aplikace systém včasného varování.

Školení by uvítala studentka Mendelovy univerzity Barbora Kovačková. „Ničeho podobného jsem se asi nikdy nezúčastnila, na rozdíl třeba od školení první pomoci. Asi bych moc nevěděla, co v takové situaci dělat. Systém včasného varování mi dává smysl, snad ho nebudeme muset nikdy použít,“ myslí si studentka.

S policisty spolupracují i vedoucí Vysokého učení technického v Brně, konkrétní forma opatření ale zatím není jistá. „Zaměřujeme na nástroje krizové komunikace a v případě krizových situací na zavedení nástrojů pro informování našich zaměstnanců a studentů. Aktualizujeme normy ke krizovému řízení,“ popsala mluvčí univerzity Jana Vyklická. O návrzích možných opatření bude podle ní diskutovat Bezpečnostní rada VUT a zástupci fakult.

Doporučením krajských policistů se bude řídit i brněnská Janáčkova akademie múzických umění. „Náš rektor ve středu s policií jednal, zatím ale nemám informaci, jestli budeme podstupovat nějaké kroky. Téma stoprocentně otevřeme příští týden,“ přiblížil PR specialista školy Radoslav Pospíchal.

Situace se liší na Univerzitě obrany v Brně, jejíž budovy nejsou volně přístupné. „Univerzita obrany je státní vojenská vysoká škola a je součástí Ministerstva obrany. Ve všech objektech je zavedený kontrolovaný vstup, dohlíží na ně stálé dozorčí a státní služby,“ popsal mluvčí univerzity Vladimír Šidla.

Protože mají studující vojenského studia během výcviku přístup ke zbraním, zahrnuje jejich výběr i zdravotní a psychologické vyšetření. „Opatření mají snížit riziko zneužití zbraní na minimum. Jednotlivá opatření jsou neveřejné povahy, ale obecně lze říci, že se budou dotýkat režimu vstupu do objektů, jejich kontroly, přípravy personálu v dozorčí a strážní službě a vzdělávání zaměstnanců,“ dodal Šidla.

Mluvčí doplnil, že se zástupci Univerzity obrany podílí na práci Národní pracovní skupiny, která za řízení policistů koordinuje po krajských úrovních opatření na vysokých školách, která se týkají technického zabezpečení i školení personálu.