Školka sídlící v historicky cenné Arnoldově vile nedostane letos z městského rozpočtu žádné peníze na potřebnou obnovu. Rozhodli o tom v úterý brněnští zastupitelé, kteří odhlasovali rozdělení peněz na opravy škol a školek v Brně. Na tu v Drobného ulici, která sídlí na dohled od vily Tugendhat, se však nedostalo. A to ani přesto, že podle požadavků hygieny je nutné budovu částečně opravit nejpozději do konce příštího roku.

Z rozpočtu Brna se mezi školky a školy zřizované městem a jeho radnicemi rozdělovalo pětadvacet milionů korun. „Na školku v Arnoldově vile v tomto balíku peníze nebyly,“ potvrdil náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Budova v havarijním stavu podle něj nedostala dotace z několika důvodů. „Nikdo nám zatím nepředložil projekt, podle kterého by se školka měla opravit. A bez projektu se těžko přidělují peníze,“ tvrdí Rychnovský.

Kulky ve fasádě

Vila navíc na obnovu potřebuje ještě více peněz, než mělo město k dispozici pro všechny školky dohromady. Podle Rychnovského totiž městská část Brno-sever, která je oficiálním zřizovatelem školky, technický stav domu dlouhodobě neřeší. „Vila je jednou z mála v Brně, která má na fasádě dosud patrné stopy kulek z druhé světové války. Nikdo tedy nemůže tvrdit, že zchátrala v poslední době,“ zdůraznil Rychnovský.

Starosta městské části Brno-sever Leo Venclík s náměstkem nesouhlasí. „Na stav vily opakovaně upozorňujeme už od devadesátých let. Náš rozpočet totiž stačí pouze na provoz školky,“ brání se Venclík nařčení, že péči o cennou budovu zanedbává.

Nyní už je však podle Venclíka situace kritická. „Školka má jen polovinu potřebných záchodků a umyvadel a hygiena nám udělila výjimku jen do konce roku 2011. Když se na opravy nenašly peníze letos, pochybuji, že se jich najde dost příští rok,“ zlobí se starosta.

Podle primátorova náměstka Martina Andera ale vila možná získá peníze ještě letos. „Usilujeme o sto padesát milionů korun z Evropské unie a už dříve se nám podařilo získat peníze na zateplení šesti škol,“ řekl Ander.

Chystané opravy vily z roku 1862 navíc výrazně komplikuje nedořešená situace její památkové ochrany. O tu požádal v loňském roce ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian a ministerstvo kultury se k jeho žádosti dosud nevyjádřilo. Zařazení vily mezi kulturní památky může znamenat vyšší náklady na rekonstrukci.

Památka, nebo ne?

Zápis na seznam památek ale školce pomůže v tom, že její zřizovatel získá možnost žádat o peníze i z fondů určených na obnovu památek. „Dokud nevíme, co školku čeká, peníze můžeme shánět jen těžko,“ zdůraznila ředitelka školky Lenka Čoupková.

Ačkoliv ministerstvo kultury jednalo o vile už na začátku února a podle neoficiálních informací její památkovou ochranu schválilo, úřední stanovisko dosud na brněnský magistrát nepřišlo. „Rozhodnutí zašleme v dohledné době,“ slíbil v úterý mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.