Někteří rodiče rozhodnutí zřizovatelů uvítali. „Jelikož do školky mohou jen děti obou pracujících rodičů, nás se to bohudík netýká. Jsem na mateřské. Takže Elišku jsem si nechala doma,“ řekla Kristýna Řezáčová z Podivína.

Ilustrační foto.
Zavření hospod je přehnané a likvidační, stěžují si hospodští z Brna

Od pondělí zavírají všechny mateřské školy ve Znojmě. Podle starosty Jana Groise už nyní chybí pětina dětí, které rodiče nechávají z preventivních důvodů doma. „Vzhledem k tomu, že školky mají ve třídě v průměru šestadvacet dětí a v jedné školce 170 dětí, není podle našeho názoru rozdíl mezi zavřením školky a školy,“ sdělil starosta.

Žebětínská závírá v pondělí

Zavřené školky
Brno-Žebětín (od pondělí)
Dolní Dunajovice (od pátku)
Velké Němčice (od pondělí)
Znojmo (od pondělí)

Jako jedna z prvních mateřských škol v Brně oznámila přerušení výuky žebětínská. Zavře od pondělí. „Ve školce je větší riziko přenosu viru, než ve škole. Rodič školáka nechá před školou, nebo ho doprovodí ke dveřím, kdežto ve školce se děti převlékají v šatnách, ráno tam jde matka, odpoledne babička, druhý den děda. Migrace je daleko větší,“ zmínil starosta Vít Beran.

O zavření mateřské školy rozhodli v pátek také radní v Pohořelicích na Brněnsku. Opatření platí od pátečních šesti hodin podvečer do odvolání.

Od pondělí přeruší provoz mateřské školy až do odvolání také ve Velkých Němčicích na Břeclavsku, dokonce od pátku v Dolních Dunajovicích.

Online reportáž

Omezený provoz:
Hlohovec
Podivín
Vyškov

Výrazně omezují provoz ve Vyškově. „Pokud bychom školky uzavřeli jako město, rodiče by neměli nárok na ošetřovné. Dali jsme jim na výběr. Pro které je obtížné mít je doma, mohou své děti stále posílat do tříd. Ve školkách ve městě je v současnosti 717 dětí, ale aktuálně jich je navštěvuje pouze 347,“ sdělila místostarostka Vyškova pro oblast školství Karin Šulcová.

Miroslava Klímová z Rakvic na Břeclavsku si musela vzít volno z práce kvůli staršímu synovi, který chodí do školy, doma tak mohl zůstat i mladší. „Co jde, dělám z domu, takže nevadí, že mám doma děti obě,“ konstatovala.

Šéfbarman a spolumajitel brněnského baru 4pokoje Lukáš Látal.
Otevírací dobu zkrátí o osm hodin. Chceme rozvážet koktejly domů, říká barman

Hrozbu nákazy koronavirem pocítila i malá mateřská škola v Miloticích na Hodonínsku. „Letos máme osmdesát dětí, ale ve středu rodiče přivedli jen patnáct,“ doplnil starosta Josef Levek.