Jak už Brněnský deník Rovnost dřív informoval, o sloučení rozhodli jedenadvacátého října. Důvodem měla být lepší organizace a ušetření peněz na provoz.

Přečtěte si víc o tématu:
- Hodně utajená změna. V městské části Brno-jih sloučili šest školek
- Rodiče se brání slučování školek. Ušetříme a srovnáme kvalitu, oponuje radnice
- Slučování školek na Brně-jihu se odkládá, město chce jednat s rodiči

Proč se koalice rozhodla svůj měsíc starý plán na sloučení školek zrušit, není jasné. „Domluvili jsme se na zrušení v koalici. Další kroky pro sloučení školek už tedy neplánujeme," sdělil stroze starosta Brno-jih Daniel Kypr. Konkrétní důvody uvést nechtěl.

Podle opoziční zastupitelky a ředitelky školky v Klášterského ulici Hany Vilámové za úspěchem stojí tlak rodičů a učitelek z mateřinek. „Všichni se spojili. Organizovali diskuze a napsali spousty e-mailů. Nátlak zapůsobil, a proto koalice své rozhodnutí zrušila," myslí si zastupitelka.

Na úterním jednání dorazilo okolo sedmdesáti místních, kteří naplnili jednací sál. Někteří drželi v rukou transparenty. Jakmile zastupitelé zrušili sloučení mateřinek, v sále se strhl hlasitý potlesk.

I když se školky slučovat nebudou, rodiče v úterý kritizovali postup radních. „Vůbec nám nevysvětlili, proč školky spojovat. Oceňujeme ale, že vedení změnilo názor," poukázala matka Tereza Pospíšilová.

Upozornila také na to, že až čtyři dny po říjnovém setkání zastupitelů, kteří rozhodli o spojení školek, si vedení radnice pozvalo jejich ředitelky. „Přednesli jim vše jako hotovou věc. Mohli mít pouze dotazy. Ani s rodiči se radnice nebavila. Informační schůzky ohledně sloučení organizovaly ředitelky mateřinek," doplnila Pospíšilová.Měsíc nejistoty, vypjatých nervů a strachu končí. Zastupitelé městské části Brno-jih v úterý na mimořádném jednání odsouhlasili zrušení plánů na sloučení šesti mateřských školek. Pro hlasovalo všech devatenáct zastupitelů.

Při úterním jednání zastupitelů padl také dotaz, zda starosta Kypr nezvažuje rezignaci či alespoň omluvu rodičům. „Myslím si, že takto se lidé v demokratické společnosti nechovají. Vše proběhlo potají. Rodiče i učitelky měli strach a hroutili se z obav, jak vše dopadne. Proto jsem se starosty zeptal," vysvětlil asistent ve školce v Klášterského ulici Dominik Levíček. Starosta uvedl, že ve své práci neselhal a o rezignaci nepřemýšlí.

Odvolat starostu zatím neplánuje ani opozice. I když s jeho postupem nesouhlasila. „Vedení radnice nám tvrdilo, že má vypracovanou analýzu. Nikdy jsme ji ale neviděli a museli jsme se po dopadech sloučení školek pídit sami. Myslím si, že analýza neexistuje," poukázal bývalý starosta Josef Haluza.