„Na provoz školy nemáme peníze. Pokud nám magistrát vnutí, abychom byli jejím zřizovatelem a na chod školy nepřispěje, nezačneme s plánovanou opravou školek a chodníků. V rozpočtu nám nezbudou peníze,” zdůvodnil rozhodnutí radních starosta městské části Vinohrady Jiří Čejka. Ročně stojí provoz školy přibližně devět milionů. Rozpočet Vinohrad je třiapadesát milionů.

Starosta nechápe, proč má jeho radnice rozhodovat o budoucnosti školy založené městem. „Když o ni magistrát nemá zájem, ať ji zruší. Nerozumím tomu, proč máme o budoucnosti Evropské základní školy jednat na naší radnici,” upozornil starosta.

Předpokládá, že stejně jako radní rozhodnou i zastupitelé. Sejdou se dvanáctého prosince.

Na výsledek jednání zastupitelů čeká brněnský magistrát. „Stanovisko následně projednáme,” řekla ve středu pouze náměstkyně primátora pověřená školstvím Jana Bohuňovská.

Neutáhne provoz

Neochotu radních převzít zodpovědnost za školu očekával její ředitel Jaromír Pospíchal. Bez podpory města také podle něj nemůže vinohradská radnice provoz školy utáhnout. „Potom se ale mohou vzbouřit i ostatní městské části. Jít na magistrát a žádat peníze na chod škol,” poukázal Pospíchal.

Město má nyní podle něj jen dvě možnosti, a to ponechat si školu nebo ji zrušit. „Mrzí nás, že s námi brněnská radnice nejedná. Musíme najít pro Evropskou základní školu znovu projekt, který naplní její poslání,” domnívá se ředitel Pospíchal.

Několik let byla totiž škola součástí projektu, díky kterému se na ní mohli učit cizinci v angličtině. Před dvěma lety ale skončil. To je důvod, proč už město Brno nechce školu zřizovat.

Proti převedení zřizovatelství na městskou část Vinohrady se postavili také rodiče. Založili občanské sdružení Čejka. „Nevím, co rozhodnutí vinohradských radních přinese. Záleží na tom, zda se chce město opravdu zřizovatelství zbavit,” myslí si předsedkyně sdružení Martina Nečasová. Znovu upozornila, že město Brno bude muset vrátit dotaci ve výši přibližně padesáti milionů korun, pokud Evropskou základní školu opravdu zruší.