Zatím vyčkává i vedení Střední školy potravinářské, obchodu a služeb v Brně. „Když se někdo ale učí cukrářem, musí vyrábět dorty. Ty děláme podle učebních osnov a musíme je prodat. Bez ohledu na to, co říká vyhláška. Všichni víme, že sladkosti nejsou zdravé. Ale nemůžeme přece u nás na škole zrušit prodej cukrovinek, dortů a zákusků pro veřejnost. Uvidíme, co vyhláška změní," shrnul zástupce ředitelky Pavel Mrázek.
Ani prodej automatů zatím nezruší. „Provozuje je někdo jiný, my za ně neodpovídáme. Ubezpečili nás, že jakmile se vyhláška schválí, přizpůsobí jí zboží," zdůvodnil Mrázek. Z provozu automatů má navíc škola příjem, i když jen třeba několik stovek měsíčně.
Změny zatím nechystá ani ředitelka Marie Vlčková ze základní školy v ulici Jana Broskvy. „Myslím, že nezdravé jídlo už dva roky na škole nemáme. Děti u nás nenajdou sladké limonády ani brambůrky. Na svačiny prodáváme jen bagety se zeleninou. Takže se nás snad vyhláška týkat nebude," komentovala ředitelka.
Diskuze nad bagetami
Právě zákaz prodeje baget by vadil některým i rodičům. „Nový zákon se mi nelíbí. Moje děti automaty využívají zejména kvůli bagetám. Dávám jim na to dokonce peníze, nic nezdravého v nich podle mě přece není. A já nemám čas jim každý večer chystat svačinky," zlobila se žena.
S tím však nesouhlasí brněnská výživová poradkyně Božena Malá. „Spolu s cukrovinkami a sladkými limonádami jsou bagety pro děti nejhorší jídlo. A když má někdo od dětství špatné stravovací návyky, formuje to jeho osobnost i v budoucnu. Roli nejvíc hraje právě škola a rodina. I kvůli tomu čím dál víc přibývá obézních dětí," zhodnotila Malá.
Dostupnost je podle ní pro děti rozhodující. „Mají jen omezený čas na přestávku, nehrozí tedy, že by si chodily pro jídlo do přilehlých obchodů. Novela má proto velký smysl, bylo by škoda, kdyby se ministerstva nakonec na vyhlášce, která prodej nezdravých jídel na školách upřesní, nedohodla," doplnila.
Kdy však bude vyhláška hotová, není jasné. „Její podobu právě dokončujeme. Vyhláška konkretizuje potraviny, které se pak ve školních bufetech či automatech nebudou nabízet. O bližších podmínkách školy informujeme po dokončení jednání s dostatečným předstihem," konstatovala mluvčí ministerstva školství Jitka Ježková.
Jenže prvního září bude už za týden. „Zatím se nemáme čeho chytit. Mohou to být jednotlivé značky, názvy potravin nebo podíly soli a tuku. Teď školský zákon říká pouze, že se na škole nesmějí prodávat nezdravé potraviny, že to odporuje zdravé výživě," myslí si ředitel gymnázia v Křenové ulici Miroslav Marek.
Pro jistotu však ještě do začátku roku jako jedni z mála automaty na kávu a sladké nápoje odstraní. A ani neobnoví provoz bufetu. „Máme za to, že káva a limonády jsou určitě nezdravé. S konkrétními opatřeními ale počkáme až na vyhlášku," uzavřel ředitel.