Zástupci města převzali pozemky s podmínkou, že budou využité pro bydlení nebo pro výstavbu veřejné infrastruktury. Před časem však schválilo vedení města změnu v územním plánu. Část lokality, která byla původně určená pro zástavbu, spadá teď pod městskou zeleň. „Zjistili jsme, že je tento asi tisíc tři sta metrů čtverečních velký pozemek v záplavovém území,“ vysvětlila šlapanická starostka Michaela Trněná.

Právě tohoto pozemku se spory týkají, v této chvíli na něm ale už leží technická infrastruktura, konkrétně kanalizace. Síť je podle Trněné klíčová i pro okolní zástavbu a je to veřejně prospěšná stavba. „Smlouva se státem rozhodně neurčovala, na kterých konkrétních pozemcích bude bydlení a na kterých veřejně prospěšné stavby,“ napsala starostka ve vyjádření na webu strany Čisté Šlapanice.

Na spor se Státním pozemkovým úřadem upozornil i šlapanický zastupitel Michal Klaška, který kritizoval starostku za to, že problém neřešila, ani o něm neinformovala zastupitele. „ Město získalo pozemky v roce 2005 na základě smlouvy, ve které je ustanovené využití pozemků a také povinnosti je vrátit při změně jejich využití,“ uvedl Klaška.

Hlavní problém je podle něj v tom, že podmínky splňuje jen jejich část. „Povinnost navrácení pozemků vznikla nabytím právní moci nového územního plánu. Zástupci města nedodrželi smluvní podmínky,“ míní Klaška.

Starostka zastupitelovu kritiku odmítla s tím, že v době, kdy zástupci Šlapanic schvalovali územní plán, vykonával Klaška funkci prvního místostarosty. „Měl tedy ve vedení města druhou nejvyšší funkci, jako člen rady města mohl předkládat návrhy. Připomínku nám ale mailem poslal a „ž dva dny před schvalováním územního plánu,“ řekla starostka.

Podle zástupců Státního pozemkového úřadu porušili vedoucí Šlapanic smlouvu, díky níž pozemky před devatenácti lety pro město převzali. Zástupci města před dvěma lety oznámili změnu územního plánu Krajskému pozemkovému úřadu pro Jihomoravský kraj.

Právě na základě tohoto oznámení zkontrolovali úředníci nový územní plán. „Zjistilo se, že některé části pozemků nebo celé pozemky nyní leží mimo plochy, které při převodu splňovaly podmínky pro bezúplatný převod," sdělila mluvčí Státního pozemkového úřadu Petra Kazdová. Pracovníci úřadu proto vyzvali město k navrácení pozemků.

Pokud by Šlapanicím pozemek zůstal, plánuje na něm starostka vystavět sportoviště. „Moc nevěřím tomu, že by Šlapanice skutečně o pozemky přišly. Může se ale stát, že spor skončí u soudu. Pokud město ten pozemek, který už je zasíťovaný, ztratí, dopadne to jako řada dalších areálů, o které se ve skutečnosti nestarají zástupci státu, ale města,“ myslí si Trněná. Dodala, že podle ní by byla škoda o pozemky přijít a že je připravená o ně bojovat.

NEUNIKLO VÁM? Hokejové MS v Brně: nová aréna jako favorit na pořádání či spojení se Slovenskem

Takto fanoušci na Zelném trhu v Brně slavili české góly a triumf celého týmu. | Video: Deník/Sabir Agalarov