Od jedné do dvou hodin odpoledne se pracovníci ranní směny ve slévárně sešli v jedné z hal, aby s transparenty a odznáčky protestovali proti hrozbě zvýšení ceny energií a dopadům konsolidačního balíčku. „Pro slévárnu je cena energií zásadní, jejich zvýšení by představovalo velký zásah do hospodaření firmy. Ve spojení s úbytkem zakázek jsou navíc ohrožena pracovní místa ve firmě," vysvětlil předseda základní organizace odborového svazu KOVO Slévárny Kuřim Ivan Vykypěl.

Zaměstnanci slévárny v pondělí stávkovali se souhlasem vedení firmy. Na protestu se jich sešla zhruba šedesátka. „U některých strojů museli zaměstnanci zůstat a hlídat je. Některé věci se zastavit nedají, třeba indukční pece, ve kterých je teplota několik set stupňů Celsia," popsal Vykypěl.

Celkem ve Slévárně Kuřim pracuje ve třísměnném provozu tři sta padesát zaměstnanců.

Forma protestu je individuální

Podle vedoucího regionálního pracoviště odborového svazu KOVO Jiřího Grima se protestní mítinky na podporu stávky plánovaly v řadě firem. „Forma a délka protestu je čistě individuální a záleží na odborech v jednotlivých firmách,“ řekl Deníku v minulém týdnu Grim, podle kterého několik desítek zaměstnanců vyrazilo i na demonstraci do Prahy.

Zdroj: Ivan Vykypěl

Z velkých strojírenských firem v kraji stávku podpořila kromě Slévárny Kuřim třeba Minerva Boskovice, Otis Břeclav nebo strojírenské firmy v Hodoníně.

Den Protestů vyhlásila na pondělí sedmadvacátého listopadu Českomoravská konfederace odborových svazů. V Praze odboráři uspořádali protestní průvod a demonstraci. Nejvýrazněji se pondělní stávka dotkla školství. Na jižní Moravě kvůli ní zůstalo zavřených více než šest stovek škol a školek. Odborové svazy napříč obory nesouhlasí s podobou vládního konsolidačního balíčku, který začne platit od nového roku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zima je tady. V Brně padal první sníh, podívejte se

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov