Dav asi třiceti lidí přešlapuje před vchodem do informačního centra v Panenské ulici. Jako by zrovna vyskočil z historického obrazu, přichází herec a šermíř Jan Kruba. Na hlavě má cylindr a v ruce dlouhou bodnou zbraň, rapír. Zájemce provede po jedné z vybraných tras s názvem Brněnské morytáty.
Ukazuje především místa, kde se v historii staly kruté vraždy, kde byly vykonány spravedlivé i neoprávněné popravy. „V Brně máme také mnoho míst, kde straší duše zavražděných. Siluety duchů mohou lidé spatřit na Dominikánském náměstí i na Zelném trhu," vypráví Kruba.
Zda jsou příběhy o useknutých hlavách brněnských radních nebo studně plné zavražděných milenců jen smyšlené, nelze podle průvodce s jistotou říci. „Mnohé pověsti se nezakládají pouze na nějakých domněnkách. Například mrtvolu rytíře zazděného v klášteře na Dominikánském náměstí našli rakouští vojáci. Líbilo se jim jeho brnění, tak mrtvolu odvezli do Vídně. Zpátky už ji ovšem nejspíš nedostaneme," poznamenává s povzdechem Kruba.
Mnohé z brněnských poprav se v historii odehrály přímo na ulici. Chodci v Orlí, Josefské či Kobližné nejspíš vůbec netuší, že se pohybují po místech, kde ještě necelými dvěma sty lety tekly potoky krve.
Se zájmem se na detaily každého mordu ptají také účastníci procházky. Zajímají se například o to, kde skončily hlavy popravených. Kruba na otázky odpovídá pohotově. „Tak pozorné posluchače si může přát každý průvodce," chválí účastníky vycházky průvodce.
Procházka po místech s krvavou minulostí trvala hodinu a půl. „Přestože jsem odsud a kolem některých míst chodím každý den, znala jsem ze všech pověstí, které jsem dnes slyšela, jen jednu. I když byla procházka dlouhá, užila jsem si ji," hodnotí zážitek Brňanka Kristýna Rudolfová.
Podobně jako ona se speciálních prohlídek, které navrhli a připravili brněnští nadšenci, zúčastnilo více než sto lidí. Mnozí návštěvníci pochází z Brna a rozhodli se město poznat jinak. „O komentované prohlídky byl dnes velký zájem. Plánujeme je proto určitě po domluvě s jejich autory zařadit do nabídky prohlídkových tras v sezoně," oznamuje ředitelka turistického informačního centra Jana Janulíková.
Účastníky temných procházek zaujal také nový netradiční průvodce To je Brno. Kniha ukazuje právě neobvyklá, méně známá i nepříjemná místa v Brně. „Publikace je proto do určité míry kontroverzní, chceme ale rozšířit běžnou nabídku informací o městě. Určitě zaujme i Brňany," představila nového průvodce účastníkům akce Janulíková.
Na místě si jej mohli lidé zakoupit za zvýhodněnou cenu 90 korun. K dostání za běžnou cenu 120 korun však bude kniha i nadále v brněnských informačních centrech.
ANNA TIŠNOVSKÁ