Ze strany opozice zaznívala kritika především o špatné komunikaci. „O záměru rada kraje nekomunikovala s opozicí, s odborníky, ani s nemocnicemi. Dále návrh nebyl vůbec připravený a koalice nedokázala vysvětlit, jak a proč k této konkrétní variantě dospěla,“ uvedl k tématu nedávno krajský zastupitel a bývalý radní pro oblast zdravotnictví Milan Vojta z ANO.

Hejtman Grolich připustil, že právě s oblastí zdravotnictví spokojený není. Podle něj je potřeba, aby se témata včetně sloučení nemocnic lépe projednávala. „Co se týče toho, jak to bude dál, dejte nám ještě pár dnů," sdělil Grolich.

Nemocnice v Tišnově - ilustrační foto.
Sloučení nemocnic na jihu Moravy zatím nehrozí. Kraj pod tlakem ustoupil

Na otázku, zda je ohrožené místo radního pro zdravotnictví Jiřího Kasaly a zda je ve hře výměna v krajské radě, odpověděl neurčitě. „Možné to je. Děje se to běžně v každém volebním období na kraji," poznamenal Grolich. Změna se udála i v minulém volebním období právě na postu radního pro zdravotnictví. Po roce a čtvrt fungování koalice sociálního demokrata Igora Chlupa nahradil Milan Vojta z hnutí ANO.

Chybu kraje v komunikaci připustil i současný radní pro zdravotnictví Kasala. Transformaci nemocnic stále považuje za nutnou a ve spolupráci s nově vzniklou pracovní skupinou budou hledat nejvhodnější způsob, jak ji provést. „Komunikaci z naší strany nebyla nejšťastnější, uznávám. Nicméně na zastupitelstvu jsme se všichni shodli, že transformace potřeba je a musíme se o ní začít bavit. To bude náš následující krok," řekl nedávno Kasala.

Nemocnice v Tišnově - ilustrační foto.
Krok k privatizaci? Z nemocnic v Tišnově a Ivančicích má být akciová společnost

Odboráři za současného stavu a situace považují tuto změnu za hazard, který vyvolá odchody zaměstnanců. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky Dagmar Žitníkové je asi největší změna právě u pracovníků. „Například příplatek za noční práci je pro zaměstnance v příspěvkové organizaci dvacet procent, v akciové společnosti pouze deset. Příplatky za soboty, neděle jsou u příspěvkové organizace pětadvacet procent, u akciové společnosti opět jen deset," porovnala v říjnu Žitníková.

Záměr zefektivnění provozu nemocnic odsouhlasili krajští radní v říjnu. Na přípravě změny začali pracovat už jejich předchůdci zadáním studie proveditelnosti. Z jejich závěrů vychází současné vedení. „Stávající systém krajských nemocnic je dlouhodobě neudržitelný a je potřeba ho zefektivnit,“ sdělil tehdy hejtman Grolich. Jihomoravský kraj je jedním z posledních v České republice, který přeměnu nemocnic ještě neprovedl.