Kraj záměr sjednotit nemocnice pod jednu akciovou společnost zveřejnil v polovině října, přičemž cílem změny byla centralizace vedení zdravotnických zařízení. Krajští radní si od kroku slibovali nižší náklady vyplývající z efektivnějšího řízení a snazší hospodaření. „Nakonec to tak nebude. My tuto záležitost považujeme za největší rozhodnutí, které by zastupitelstvo mělo v tomto volebním období učinit. Stejně tak za největší problém, který si vedení kraje samo přivodilo. O záměru rada nekomunikovala s opozicí, s odborníky, ani s nemocnicemi. Dále návrh nebyl vůbec připraven a koalice nedokázala vysvětlit, jak a proč k této konkrétní variantě dospěla,“ uvedl krajský zastupitel a bývalý radní pro oblast zdravotnictví Milan Vojta (ANO).

Chybu kraje v komunikaci připustil i současný radní pro oblast zdravotnictví Jiří Kasala. Transformaci nemocnic však stále považuje za nutnou a ve spolupráci s nově vzniklou pracovní skupinou budou hledat nejvhodnější způsob, jak ji provést. „Komunikaci z naší strany nebyla nejšťastnější, uznávám. Nicméně na zastupitelstvu jsme se všichni shodli, že transformace potřeba je a musíme se o ní začít bavit. To bude náš následující krok. Zahájíme diskusi se zastupiteli, odborníky, podíváme se na studii proveditelnosti a budeme hledat nejvhodnější variantu transformace. Ve studii proveditelnosti je jich vícero,“ sdělil Kasala.

Nemocnice Znojmo, ilustrační foto
Kritika opozice i petice: Hlasování o sloučení jihomoravských nemocnic se odloží

Proti sjednocení nemocnic ve Znojmě, Břeclavi, Hodoníně, Vyškově, Kyjově, Ivančicích, Letovicích, Tišnově a Hustopečích se kromě opozice postavili i zaměstnanci zdravotnických zařízení a odbory. Ty začaly dávat dohromady petici. „Ta po dnešku ztratila na aktuálnosti. Kraj slíbil, že s námi bude diskutovat a komunikovat, tak jsem zvědav, zda tomu dostojí,“ reagoval na rozhodnutí krajský předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky Tomáš Havlásek.

Za současného stavu a situace odboráři považují tuto změnu za hazard, který vyvolá odchody zaměstnanců. Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky Dagmar Žitníkové je asi největší změna právě u pracovníků. „Například příplatek za noční práci je pro zaměstnance v příspěvkové organizaci dvacet procent, v akciové společnosti pouze deset. Příplatky za soboty, neděle jsou u příspěvkové organizace pětadvacet procent, u akciové společnosti opět jen deset," porovnala Žitníková.

Zdroj: Deník/Pavel Podešva

Narazila tak na jeden z řady problémů, který v souvislosti s transformací nemocnic vyvstal. Zaměstnanci by mohly mít nižší mzdy, kvůli smlouvám s pojišťovnami by také hrozilo zhoršení poskytované zdravotní péče. Převod na akciovou společnost by rovněž otevřel dveře soukromým spoluvlastníkům a tím i potenciální privatizaci zdravotnických zařízení. „„Akciovou společnost nezřizujeme za účelem tvorby zisku, nemáme v úmyslu se nemocnic zbavovat, privatizovat je. Považujeme síť nemocnic za vyhovující,“ mírnil v říjnu obavy Kasala.