Objevený svazek listů je podle Pelána psaný na stroji na průklepovém papíře. „Strany jsou po okrajích ručně popsané poznámkami. Domníváme se, že autoři dílo dokončovali před vydáním. Až k němu ho však nedovedli,“ usoudil.

Svazek listů objevil v antikvariátu radní Králova Pole Matyáš Svoboda, který se o historii městské části také zajímá. „Procházím antikvariáty a hledám publikace o Králově Poli. Bohužel nikde není podpis, ale dokument je zpracován velmi podrobně a muselo za ním být hodně práce. Je škoda, že se už nedá zjistit, čí,“ uvedl radní.

Popis dějin Králova Pole autoři rozdělili na čtyři části. „První popisuje obecnou historii Králova Pole do roku 1925. Další díly prolínají události posledních let ve světě, které za dovětkem „a KP“ doplňují výňatky událostí Králova Pole,“ popsal Pelán.

Policisté na místě střelby v Ostopovicích na Brněnsku.
Při střelbě zemřeli dva lidé. Muž napadl matku a pak se zabil, míní policie

Za nejzajímavější díl nalezeného dokumentu pokládá jeho čtvrtou část. „Našel jsem tam třeba informace o Slovanském náměstí, kde museli během první světové války sundat tento nápis, jelikož byl příliš protihabsburský. Nacházím mnoho ne příliš známých informací, ale chce to projít stranu po straně,“ doplnil majitel jediné kopie historického svazku.

Kronika Králova Pole do roku 1925
- objevení podkladů pro kroniku: náhodou v antikvariátu
- originál: svazek papírů psaných na stroji na průklepovém papíře
- kopie: jediná, okopírovaná a svázaná v pevných deskách
- odkud čerpali autoři spisu: od Františka Palackého, Václava Vladivoje Tomka, Josefa Šusty nebo třeba Františka Hýbla

Jakmile Pelán zprávu o vzniku duplikátu uveřejnil na sociální síti, strhla se vlna ohlasů. „Velký zájem o knihu určitě je a bude. Já v současnosti hledám informace ke zmizelému pomníku, třeba o něm v kronice bude zmínka,“ uvedl na síti například Pavel Koškár.

Politik o zpřístupnění kopie nalezeného unikátního materiálu zájemcům uvažuje. „Zjišťujeme záležitosti ohledně autorských práv,“ sdělil.

Zatímco Jižní čtvrť už svou podobu získává, o tom, jak bude vypadat nové brněnské nádraží musí teprve architekti rozhodnout.
Vzhled nového vlakového nádraží v Brně? Napoví soutěž

Pamětní spis vytvořil kolektiv autorů. Nápis na jedné ze stran napovídá, že byl vznik kroniky motivován povýšení na město roku 1905.