Padesátiletý Blatný je momentálně náměstkem Fakultní nemocnice Brno a přednostou oddělení dětské hematologie. Kolegové jej považují na naprostou špičku ve svém oboru. Má řadu mezinárodních zkušeností a pracoval s odborníky po celém světě.

„Pana Blatného jsem profesně zaznamenal několikrát. Vždy byl slušný a naprostý profesionál. Je to kvalitní člověk, kterému nezbývá než pogratulovat a popřát hodně štěstí. V kontextu jmen, která přichází v úvahu, je to člověk na svém místě,“ uvedl Marek Šlapal, končící náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Lékař, náměstek Fakultní nemocnice Brno a budoucí ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Prymulův nástupce? Z Brna. Nový ministr bude náměstek bohunické nemocnice Blatný

Podle Válka však může u Blatného jakožto ministra zdravotnictví nastat jeden problém: nemá žádné politické zkušenosti. „Nehlásí se k žádné straně. Ani se o tom nikdy nemluvilo. Nepohybuje se v politice. Alespoň o tom nevím. Vždycky jsem ho vnímal jako člověka, který se věnuje velmi úzké oblasti hematologie. Opravdu si myslím, že je to jeden z mnoha lidí, kteří by mohli dělat ministra, protože dělá náměstka ve velké fakultní nemocnici,“ sdělil Válek.

Jan Blatný (uprostřed).Zdroj: ČTK/Igor Zehl

Podle něj je situace, kdy se ministr zdravotnictví vymění za někoho mimo vládnoucí strany, naprosto bezprecedentní. „Pan premiér z nějakého důvodu nechce, aby to dělali poslanci z jeho zdravotního výboru. Což je naprosto fascinující a nepamatuji se, že by od revoluce něco takového nastalo. Vždy, když odvolali ministra zdravotnictví, nastoupil jiný stranický kolega,“ zamyslel se Válek.

Nahradit by měl dosavadního šéfa resortu Romana Prymulu (za ANO), který minulý týden udělal osudovou chybu. Setkal se totiž v restauraci se šéfem poslanců vládního hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem. O jeho nástupu se spekulovalo už v pátek, v neděli to pak Deníku definitivně a exkluzivně potvrdil zdroj blízký vládním kruhům.

Zdravotníci v ochranných oblecích, ilustrační foto
Jihomoravský kraj nakoupí 30 tisíc obleků, zavřeli školku v Maloměřicích

Zda se však Blatný ministrem stane, rozhodne v úterý prezident. Ten už v minulosti několikrát prokázal, že do obsazování ministerských postů zasahovat může a bude. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček však již dříve uvedl, že výměna ministra nutná je. „V tuto chvíli, zdá se, není jiné možnosti,“ řekl.