Občanští demokraté chystají proti plánované směně nemovitostí za Lužánkami podnikatele Libora Procházky za pět městských domů petici.

Podnětem se staly reakce Brňanů na plánovanou směnu. „Ozvaly se nám desítky lidí, proto jsme se rozhodli proti chystané směně něco udělat,“ řekl opoziční zastupitel za občanské demokraty Robert Kerndl.

Podepisovat ji Brňané budou koncem tohoto týdne. „Chystáme petiční výbor, ve kterém podle nás nemají být pouze členové naší strany. Lidé ji můžou podepsat elektronicky i na petičních místech,“ upozornil Kerndl.

S postupem občanských demokratů nesouhlasí brněnský primátor Petr Vokřál. „Je to pro mě zklamání. Bavil jsem se s nimi o situaci několikrát. Celou dobu tvrdili, že chtějí, aby se situace v areálu Ponava majetkově vyřešila. Na některé věci nemusíme mít stejný názor, ale myslel jsem si, že zrovna Lužánky jsou záležitost, která zajímá každého Brňáka,“ řekl primátor.

Pokud brněnští zastupitelé návrh na směnu s Procházkou neschválí, je podle primátora možné, že už se nedohodnou. „Je otázka, jestli by pan Procházka vůbec na nějakou náhradní variantu přistoupil,“ řekl primátor.

O případné směně pěti historických domů rozhodnou brněnští zastupitelé. „Bude záležet na každém z nás, ale věřím, že pokud dokážeme najít shodu s panem Procházkou, shodneme se i mezi sebou,“ konstatoval Vokřál.

Na jiném místě než v areálu za Lužánkami podle primátora sportovní stadiony v blízké době stát nebudou. „V Brně se nám v období nejbližších pěti let nepodaří kopnout do země, protože u všech ostatních lokalit musí dojít ke změně územního plánu,“ upozornil primátor. K alternativním místům pro stadiony patřil areál brněnského výstaviště nebo takzvaná Západní brána.


ODHADUJÍ CENU


S návrhem na směnu historických budov nesouhlasí také další opoziční zastupitelé. „Od začátku upozorňujeme, že jednání s panem Procházkou vedou radní špatně. Především by měli prověřit jeho nároky na nemovitosti v území za Lužánkami,“ poznamenal sociální demokrat Oliver Pospíšil.

Petici ani jinou podobnou aktivitu zatím podle Pospíšila sociální demokraté neplánují. „Petice je občanský způsob řešení problémů. Jako zastupitelé bychom se měli nějak dohodnout,“ uvedl zastupitel.

S případnou směnou domů s Procházkou nesouhlasí ani Brňan Miroslav Dvořák. „K lužáneckému stadionu mám nostalgický vztah. Nemyslím si ale, že by radní měli hrubě nevýhodně směnit budoucnost živého centra za místo, které v dnešní době už není pro stavbu sportovišť ideální,“ uvedl Brňan.

V současné době odhadují cenu pěti navrhovaných domů znalci ze společnosti Deloitte Advisory.