Nájemníkům domů v Masarykově, Průchodní nebo Solniční ulici se nelíbí, že Procházka mohl budovy získat a obyvatelé nikoli. „Politici by měli vysvětlit, proč podnikatel teoreticky mohl domy získat a my ne,“ shrnula za nájemníky Petra Černínová, která už dřív protestovala proti směně. O privatizaci nájemníci žádali i loni v srpnu.

Obě situace se však podle místostarostky Brna-středu Jasny Flamikové liší. „S Liborem Procházkou jednalo město o směně, aby za domy něco získalo. V případě privatizace nedostaneme nic. Jen komplikace z nedoprivatizovaných domů. Zástupce domu na Kapucínském náměstí, který na zastupitelstvu vystoupil, naopak potvrdil, že je pro ně výhodnější, aby budovy zůstaly jako nájemní městu. Na privatizaci on a část nájemníků nemají peníze a na hypotéku už by zřejmě nedosáhli,“ prohlásila Flamiková. Ona i další zastupitelé za zelené hlasovali proti privatizaci.

Tržnice na brněnském Zelném trhu měla být jedna z budov určených pro směnu za pozemky pro nové stadiony za Lužánkami.
Pozemky pro stadion: Brno couvlo ze směny za domy, v jednání chce pokračovat

Kvůli hlasování nastal rozpor uvnitř koalice. Radnímu Brna-středu a náměstkovi primátora Matěji Hollanovi z hnutí Žít Brno se nelíbí postup koaličních kolegů z hnutí ANO. Dřív si radní Brna nastavili pravidla, podle kterých budou byty privatizovat. V městské části je stejná vládní koalice.

Podle Hollana pravidla až do posledního zastupitelstva dodržovali. „Z nějakého důvodu lidé v ANO, kam přeběhl i náš starosta Martin Landa, zkusili návrh prohlasovat s opozicí. Populisticky zvolili domy, které měly být teoreticky směněné s Procházkou. Pokud chceme pravidla změnit, bylo by lepší si to nejprve vyjasnit na koaliční úrovni,“ myslí si Hollan. Dodal také, že Landa hlasoval bez toho, aby své jednání dřív ohlásil.

Landa na svém jednání nevidí nic špatného. „V klubu, kde se pravidelně před zastupitelstvem scházíme, jsme říkali, že by mohl hlasovat každý sám za sebe. Matěj Hollan se ho nezúčastnil. Jeho důvody neznám. Přišel později i na zastupitelstvo. Proto ho vývoj možná překvapil,“ uvedl.

Dům určený ke směně za pozemky pro stavbu stadionů za Lužánkami - Zámečnická ulice 2.
Směna bytových domů za Procházkovy firmy nebude. Nájemníci si oddechnou

Uznal však, že hlasování bylo v rozporu s pravidly. „Ta však stanovuje magistrát a ne městská část,“ upozornil Landa.

Pro privatizaci hlasovali také opoziční občanští demokraté, sociální demokraté a členové TOP09. „Návrh byl prodat byty nájemníkům a nechat si nebytové prostory, které jsou zdrojem výnosu,“ sdělil zastupitel za občanské demokraty Libor Šťástka.

Podle starosty není další hlasování o prodeji vyloučené. „Pokud dostaneme nějaké žádosti, budeme je projednávat,“ dodal Landa.

Privatizace domů v centru:
• Zastupitelé Brna-středu hlasovali o 7 domech, které město plánovalo směnit s Liborem Procházkou.
• Jsou to byty v domech na Kapucínském náměstí 7, Květinářské ulici 2, Masarykově 6 a 14, Průchodní 1 a 2 a Solniční 11.
• Nájemníci domy do osobního vlastnictví nezískají. Zastupitelé privatizaci neschválili.
• Prosadit prodej bytů chtěli zástupci hnutí ANO s opozicí.
• Postup se nelíbí Matěji Hollanovi z Žít Brno.