Přestože přes hlasité rány ohňostrojů toho obecně slyšet moc není, čeština je na silvestrovském náměstí Svobody vyloženou vzácností. Vypadá to, že příchod nového roku do centra města si přišli užít hlavně cizinci. „Je to dlouhý příběh. Původně jsem z Filipín a tady pracuji,“ popisuje muž, který žil také nějakou dobu v Kanadě. Přestože do Brna přišel za prací, dnes tu má i jiný závazek. Svého syna. „On chce být v Brně a slavit nový rok. Jeho matka je Slovenka,“ směje se světoběžník, který má v igelitce pro syna nachystané petardy. Není tu jediný Filipínec, z Filipín pochází i další dvojice mužů. V Brně pracují a na náměstí Svobody přišli oslavit příchod nového roku.

Z místních jsou tu potom zejména ti, jimž nevyšly jiné plány. Do města by totiž o silvestrovské noci jinak nezavítali. Zatímco David Chráscina s partou si silvestrovské náměstí překvapivě užívají, pro skupinu Kristýny Šimkové a Tiny Nguenové je Silvestr na náměstí Svobody patrně tím posledním. „Svoboďák jsme si vybrali omylem. Nevěděli jsme, jak to bude hrozné. Bohužel všechno padlo, tak jsme museli jít sem. Takovou chybu už ale neuděláme,“ konstatovala shodně pětice lidí.

Silvestrovské oslavy v Brně. | Video: Deník/Sabir Agalarov

Obě dívky jsou navíc velkými odpůrkyněmi ohňostrojů. Zatímco Šimkové vadí zejména to, že hlasité rány ruší obyvatele a zvěř, Nguenové, že znečišťují ovzduší. „Chápu, že je to tradice, spousta lidí si už ale dnes uvědomuje, že taková zábava není v pořádku,“ podotkla Nguenová.

Alkoholické nápoje, které jsou pro silvestrovské oslavy typické, lidé konzumují převážně z vlastních zdrojů. Většina podniků na náměstí má totiž zavřeno. Výjimkou je zdejší sportbar. Muž, který se představil jako Jakub, si v něm koupil svařené víno v kelímku. Na Silvestra nic neplánoval, a tak s kamarády na poslední chvíli přišli sem. „Je to takové všeobecné místo,“ pokrčil rameny muž.