Pietní akci romská komunita uspořádá namísto plánované demonstrace, kterou její organizátorka vystupující na sociální síti pod jménem Žanny Plachetková ve středu zrušila. Důvodem byly obavy z šíření nenávisti vůči lidem z Ukrajiny.

Vedení Brna-středu, na jejímž území se pietní akce bude konat, předpokládá, že namísto původní demonstrace by se mohlo jednat o klidnou událost. „V současnou chvíli v místě není nahlášené žádné oficiální shromáždění, lidé pouze spontánně přijdou zapálit svíčku. Jsme rádi, že se vášně rozdmýchané sobotní tragickou události zklidnily. Panovaly totiž obavy, že by někdo mohl podobnou demonstraci zneužít,“ uvedla mluvčí městské části Kateřina Dobešová.

Přestože také policie potvrdila, že se konflikt mezi ukrajinskou a romskou komunitou v současné době spíše zmírňuje, a to i díky zmiňované schůzce, situaci před i během pietního aktu hodlá monitorovat. Jestli jsou v plánu nějaká zvláštní bezpečnostní opatření, nesdělila.

„Pietní setkání pravděpodobně nebude tak rizikové jako demonstrace. Aktuálně jsme ve fázi získávání informací a na jejich základě se budeme připravovat. Schopní jsme samozřejmě reagovat také operativně, a to po dobu celé akce“ sdělil mluvčí policistů Bohumil Malášek.

Nejlepší řešení?

Pietní akci pořádá spolek Brno tým, který se zabývá pomocí znevýhodněným skupinám nebo jednotlivcům v České republice. Lidé by totiž podle jeho mluvčí Jany Hamrové do Brna dorazili i přes zrušený protest. Hamrová také potvrdila, že nápad na její uspořádání se zrodil právě na zmiňované schůzce.

„Dnes po konzultaci s policií jsme se utvrdili, že je to nejlepší možné řešení. Již samotný název demonstrace ve společnosti působil jako rozbuška, proto je lepší uspořádat za zavražděného pietu a nevyvolávat ve společnosti xenofobní nálady. Je lepší spolu vycházet, než se vzájemně nenávidět. Pietní akci budeme pořádat i s ohledem na rodinu a s jejím svolením,“ dodala Hamrová.