V Žebětíně nebudou udržovat tři ulice, třeba Srnčí. V Ořešíně se to týká například průchodu mezi Jasnou ulicí a tamní zvoničkou.

Firmám zodpovědným za odklízení sněhu z chodníků a silnic začne pohotovost příští čtvrtek. V městských částech se o údržbu většinou starají externí společnosti.

V současné době už nasazují zimní techniku. „Nejčastější komplikace je jednoznačně množství často špatně zaparkovaných aut, která překáží. Silnice i chodníky jsou neprůjezdné,“ upozornila asistentka firmy Falky Markéta Šalšová. Společnost zajišťuje údržbu pro několik městských částí.

Údržba chodníkůZimní údržba ulic a silnic začíná 1. listopadu.

Většina městských částí Brna si na ni najímá externí firmy.

Za sníh či led padající ze střech jsou zodpovědní majitelé budov.

Firmu si najímají třeba v Brně-severu. Starat se o chodníky svépomocí se podle tamního starosty Martina Malečka nevyplatí. „Jsme příliš velká a lidnatá městská část. Za údržbu v zimě zaplatíme asi pět až devět milionů korun. Záleží na tom, jak moc sněží,“ řekl Maleček.

Obdobně je tomu i v Brně-středu. „Zimní údržbu chodníků pro nás zabezpečují dva dodavatelé. Celkem za pět zimních měsíců činí náklady na údržbu chodníků v městské části Brno-střed zhruba šestnáct milionů korun. V případě příznivých klimatických podmínek je samozřejmě možná úspora nákladů,“ oznámila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Náledí zaměstnává i záchranáře. „Vyjíždíme hlavně kvůli pádům. Mohou to být lehčí úrazy, jako odřeniny a pohmožděniny, ale i zlomeniny. Nejnebezpečnější je pád na hlavu. Především důchodcům doporučujeme, aby ve dny, kdy je hlášený velký mráz, nevycházeli z domu. Zranění jsou u nich komplikovanější. Nepříjemné jsou třeba fraktury krčku,“ upřesnila mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Zatímco za schůdnost chodníků odpovídají obce, za sníh a rampouchy padající ze střech nikoli. „Protože chodníků, za které odpovídají obce, je hodně, svoji odpovědnost limitují cedulemi s nápisem Cesta se v zimě neudržuje. Za padající sníh a led však odpovídají majitelé domů,“ vysvětlil právník Jiří Valenta.

ONDŘEJ KALOUD
DOMINIKA SVOBODOVÁ