Rada městské části tam odmítá obřady mimo budovu úřadu. „Našli jsme si krásná místa pro svatbu, například v arboretu, jenže na matrice nás odmítli,“ postěžoval si Tomáš Menčík. Matrikářka Jitka Adamcová podle něho prohlásila, že opravená obřadní síň je málo využívaná a rekonstrukce by se jinak nevyplatila. „Jenže v síni se nikdo brát nechce, nejspíš by do ní lidi dobrovolně nedostali,“ domnívá se Menčík.
Starosta Jiří Kopečný nebyl včera celý den k zastižení. Pro Českou tiskovou kancelář však už dříve řekl, že nic měnit nehodlá. Svateb na nezvyklých místech prý bylo příliš mnoho. „Rozmohlo se to natolik, že začal být problém, jak to všechno zorganizovat,“ uvedl Kopečný.
Postoj radnice kritizuje také mluvčí Mendelovy univerzity Kateřina Brettschneiderová. Škola totiž pronajímá na svatební obřady botanickou zahradu s arboretem. Nyní nabízí jen sňatky církevní, protože matrikářka prý odmítá do zahrady, která úředně spadá do Králova Pole, dojít.
Ubytovnu odmítli
V jiných brněnských městských částech se svatbami mimo úřad problém nemají. V Líšni je většina obřadů na zámku, v Brně-sever snoubence oddají třeba i na soukromé zahradě. „Pouze nedávno jsme odmítli jednu ubytovnu, ale tam bylo skutečně nedůstojné prostředí,“ uvedla matrikářka Olga Chatrná.
Lidé z Brna-střed často využívají hned několika míst. Podle mluvčího tamní radnice Romana Buriána jsou to kromě radnice především Špilberk, Denisovy sady a letohrádek Mitrovských. Burián dodal, že svatbu mimo radnici zvolila loni přibližně třetina párů.
„Obřady na méně obvyklých místech jsou stále žádanější,“ konstatovala svatební agentka Martina Blatná. Lidé se podle ní čím dál víc vdávají a žení v přírodě, ale také třeba v bazénu.
Celkově však počet svateb klesá. Ve srovnání s předchozím rokem se loni podle Českého statistického úřadu rozhodlo stvrdit svůj vztah manželstvím o sto třiapadesát jihomoravských párů méně. Trend potvrdila i líšeňská matrikářka Marie Gajdová. „Lidé teď spolu častěji žijí jen tak na hromádce,“ upozornila.
Termíny svateb v líšeňském zámku jsou ale i tak skoro plné. „Soboty už nemáme volné žádné,“ uvedla matrikářka. Největší zájem je podle ní o jarní a letní měsíce.
S tím souhlasí i Brettschneiderová z Mendelovy univerzity. „Zájem je už také o květen, přestože se dříve říkalo svatba v máji, nevěsta na máry,“ směje se Brettschneiderová.
Současné mladé ale zajímá víc než pověry místo svatby. Studentka Dominika Dufková preferuje obřad v přírodě. „Vybrala bych si nějaké místo s příjemnou atmosférou. Kostel určitě ne a na radnici jen v případě, že by to spěchalo a svatba byla jen krok z nutnosti,“ svěřila se Dufková.
ANNA FAJKUSOVÁ