„Je odsud krásný výhled na Brno. Je vidět asi osmdesát procent města. A když se lidé podívají na jiné strany, Pálavu i Českomoravskou vrchovinu budou mít jako na dlani,“ láká zájemce jeden z členů Soběšické gardy Vladimír Vojta.

Právě díky spolku místních nadšenců s názvem Soběšická garda se podařilo rozhlednu dokončit. „Výroba a instalace stála milion osm set tisíc korun. Milion dalo město Brno, zbytek jsme z darů a příspěvků od lidí i firem dali dohromady my,“ přibližuje Vojta.

Přestože její tvůrci původně uvažovali o dřevě, celá rozhledna je nakonec z kovu. „Je to lepší na údržbu a splníme tak i protipožární opatření,“ vysvětluje zapálený gardista.

Rozhledna sice měří dvacet metrů, ale tak vysoko se žádný z návštěvníků nedostane. Vyhlídkové plošiny jsou totiž v osmi a šestnácti metrech.

První myšlenky na zřízení soběšické rozhledny přišly v roce 2003. Čekání na kolaudaci a množství úředních formalit však stále oddalovaly slavnostní otevření. To se tak mohlo uskutečnit až včera. Lidé se mohou přijít pokochat kdykoliv. Provoz rozhledny je totiž nonstop a vstup zdarma.