Do zařízení v Zastávce u Brna dorazili také policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Miloslav Koudelný. Uprchlické zařízení v Zastávce slouží mimo jiné jako přijímací středisko, ve kterém je žadatel o azyl povinen pobývat po určitou dobu kvůli identifikaci a lékařskému vyšetření.

Přijímací část objektu má kapacitu 216 míst a v současné době je obsazeno asi 170 z nich. „Česká republika se nachází na okraji hlavního migračního proudu, který nás sice zasahuje, ale okrajovým způsobem. Přijel jsem, protože je Jihomoravský kraj tím okrajem zasažený nejvíc, proto sem soustřeďujeme největší aktivity policie, abychom vynutili dodržování pravidel Schengenského prostoru," shrnul premiér.

Uprchlíci návštěvy využili a v hloučcích skandovali freedom, což v překladu znamená svoboda. Poukazovali právě na to, že chtějí dál na západ, zejména do Německa. Čeští policisté ale jednají podle zákona a zadržují všechny cizince, kteří nemají povolení k pobytu nebo ke vstupu na území České republiky.

Sobotka se také jel přesvědčit, jak fungují policejní hlídky. „Na základě naší analýzy není zatím nutné nasazení armády, policie situaci zvládá a to i tady v Zastávce," dodal Sobotka, který i přesto na čtvrtek svolal předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

Od června situaci nelegální migrace v České republice posiluje o sedm set policistů víc. Ti už zadrželi zhruba 2500 běženců.

Zastavil se i na policejním kontrolním stanovišti na dálnici D2, která vede ze Slovenska. „Spolupráce se Slovenskem a Rakouskem zatím funguje a chceme díky tomu regulovat migraci na území pokud možno celé Evropy. Musíme dostát svým povinnostem," podotkl Sobotka.

Navštívil rovněž nádraží v Břeclavi, které zpravidla bývá prvním místem, kde se migranti cestující mezinárodními vlaky z jihu Evropy do Německa setkají s českými policisty. Protože řada cizinců nemá doklady, policisté je zadrží a umístí do některého zařízení pro uprchlíky.

Právě na břeclavském nádraží policisté už zadrželi několik desítek uprchlíků především ze Sýrie. „O azyl v České republice však zatím zažádalo pouze šedesát Syřanů. Jsme tranzitní zemí, ti lidé míří dál, do Německa. Očekáváme, že pokud Maďarsko dokončí oplocení své hranice, a naplní zákony, které přijali, tak se dostaneme ještě na větší okraj migračních tras a migrační proud přes Českou republiku bude dál klesat," uvedl ministr vnitra Chovanec.

Sobotka se setkal se starostou Břeclavi a navštívil i zařízení pro zajištění cizinců v nedaleké Poštorné. V areálu se nachází stanový tábor pro 300 běženců. Místní občané mají z běženců obavy a žádají policii o zvýšení ostrahy ve městě.

Do Poštorné již v minulosti policie umísťovala běžence zadržené na nedalekých hranicích se Slovenskem a Rakouskem. Vzhledem k tomu, že v posledních týdnech zesílila migrační vlna, rozhodlo se ministerstvo vnitra uzavřené zařízení znovu otevřít. V zařízení by ale uprchlíci měli pobývat krátce. Jde totiž o nouzový stanový tábor, z něhož by měli být zhruba po dvou dnech přepravováni do dalších uprchlických zařízení v České republice.