Už v pátek, tedy za necelý týden, bude jasné, kdo povede v současnosti nejsilnější parlamentní stranu. S největší pravděpodobností bude novým předsedou České strany sociálnědemokratické politik spjatý s Jihomoravským krajem. Nominace na předsedu si totiž doposud vysloužili jen úřadující předseda strany a poslanec za jižní Moravu Bohuslav Sobotka a hejtman Jihomoravského kraje a poslanec Michal Hašek.

Kandidáti se v názorech na směřování strany liší. Sobotka preferuje radikálnější levicové pojetí politiky, Hašek naopak plánuje rozkročení na pozici mezi demokratickou levicí a středem politického spektra. Ovšem shodují se na tom, že v případě zvolení se zaslouží o to, aby hlas jižní Moravy byl i v celostátní politice víc slyšet. Rovnost přináší dvojrozhovor s oběma kandidáty na post šéfa ČSSD.

Sázkové kanceláře vypsaly kurzy na oba kandidáty na předsedu ČSSD. Podle nich zvítězí Sobotka. Jaký kurz byste dal sám sobě? Cítíte se favoritem?
BS: Cítím se v klidu, sázky nesleduji. Koneckonců není to můj první ani poslední sjezd.
I když jistá malá změna tu je, poprvé kandiduji na předsedu strany. Myslím, že jsem udělal dostatek pro to, abych členům ČSSD vysvětlil svoji představu o budoucnosti sociální demokracie jako hlavní a razantní alternativy současné pravicové koalice. Alternativy, která vyhraje příští volby.
MH: Já se nesázím a neporuším tento zvyk ani v případě volby předsedy. Bookmakeři se vypisováním kurzů pasovali do role amatérských politologů. Já ale cítím šance jako velmi vyrovnané. Matematické vyjádření podpory bylo sedm ku sedmi. Počítá se ovšem až páteční výsledek, který bude známý po otevření volebních uren. Já se budu snažit přesvědčit většinu delegátů, aby je můj koncept a má vize budoucnosti přesvědčily.

Jaké jsou vaše největší přednosti v porovnání s konkurenčním kandidátem?
BS: Nechci ČSSD nikam posouvat, ze všeho nejméně doprava. Chci z ní učinit programovou opozici nabízející vlastní alternativy řešení problémů, přitažlivou i pro mladou generaci a ohrožené střední vrstvy.
MH: Necítím se být povolaný k tomu, dělat hluboké hodnocení vlastních kvalit. Dovolím si ale říct, že jsem prošel všemi stupni politiky. Byl jsem zastupitelem a později starostou malé obce, krajským zastupitelem, hejtmanem i poslancem a šéfem poslaneckého klubu. Také se považuji za silného týmového hráče, což jsem prokázal jako předseda poslaneckého klubu i šéf asociace krajů.

Jaké jsou naopak vaše nevýhody?
BS: Příliš mladá rodina. Dvě malé děti, mám je všechny příliš rád na to, abych je dokázal zanedbávat.
MH: Občas slýchám, že mojí největší nevýhodou je věk. Ale já toho už na různých stupních politiky zažil dost. Pohyboval jsem se řadu let na komunální úrovni a řešil problémy obyčejných lidí a jako hejtman mám blíže i k regionálním problémům. Druhá ani ne nevýhoda, ale přesto hendikep, je společná
s Bohuslavem Sobotkou. Oba máme mladé rodiny. A musíme smeknout před svými manželkami, že i při našem náročném zaměstnání s námi vydrží.

Čeho si nejvíce ceníte na svém soupeři?
BS: Je to pracovitý mladý muž. Zvládne současně celou řadu funkcí.
MH: Budu velmi stručný. Je to korektní politik a toho si cením.

Jak hodnotíte dosavadní předvolební boj? Je podle vás korektní, nebo spíše vyostřený?
BS: Myslím, že byl velmi korektní a soustředil se hlavně na programové otázky. Věřím, že i díky tomu nebude problém ČSSD na sjezdu opět sjednotit.
MH: Až do tohoto týdne jsem nevnímal a ani nechci vnímat boj o místo předsedy jako osobní souboj Hašek–Sobotka. Zatím jsme byli ušetřeni osobních útoků a podpásovek. Doufám, že to tak vydrží až do pátku. Ostatní strany mohou závidět, jak kultivovaný může být boj. Něco podobného česká scéna dlouho nezažila.

Nebojíte se, že přílišné vymezení obou kandidátů vůči sobě může stranu rozdělit?
BS: My jsme se nevymezovali osobně. Stavěli jsme hlavně na programu. Jsem rád, že sjezd bude plnohodnotný a demokratický. Delegáti budou volit z více kandidátů, to ČSSD posílí. V naší zemi není mnoho politických stran, které jsou schopné takového vnitřního demokratického procesu. Podívejte se třeba na Věci veřejné. To je kombinace sekty a firmy, o vnitřní demokracii se tam vůbec nedá hovořit.
MH: Souboj o předsedu strany není přátelský zápas. Každý má svoji vizi a svůj koncept budoucího směřování ČSSD. Je normální, že jako kandidáti nemáme sto procent stejných názorů. A členové výboru si vyberou právě na základě toho, v čem se lišíme, ne v čem se shodujeme. Oběma nám ovšem je jasné, že po sněmu musíme spolupracovat a stranu sjednotit. Jako volná koalice dvou křídel bychom totiž neměli šanci uspět.

Média také spekulovala o tom, že jste si už sféry vlivu s vaším protikandidátem rozdělili, je to pravda?
BS: Ať už sjezd dopadne jakkoliv, čeká nás po něm vzájemná spolupráce v zájmu sociálnědemokratických voličů. Na to nepotřebujeme žádné dohody. To myslím oba víme od začátku. A nikdo nebude delegátům diktovat, koho mají do vedení ČSSD volit. Žádné dělení moci, jen tajná volba.
MH: Vnímám to jako pomluvu a možná snahu některému z kandidátů uškodit. Do podrobností se v tomto případě nechci pouštět. Ale demokratickou vůli delegátů sněmu nelze nahradit nějakou kartelovou dohodou. Delegáti nejsou ovce a vyberou si sami.

Oba dva jste kandidáti z jižní Moravy. Volební sjezd se koná v Brně. Znamená to, že jihomoravská organizace strany je v současnosti ta nejvlivnější?
BS: Patří mezi nejvlivnější a nejlépe personálně vybavené v ČSSD. Ještě musíme zlepšit naše volební výsledky, abychom mohli konkurovat úspěšnějším kolegům ze sociální demokracie z Olomouckého či Moravskoslezského kraje.
MH: Sjezd v Brně je ocenění výsledků, které na jižní Moravě máme dlouhodobě dobré. Vždy jsme tu vítězili nad ODS. V posledních krajských volbách jsme ji doslova porazili na hlavu. Také nevím o jiném kraji, kde všichni starostové bývalých okresních měst jsou sociálními demokraty. Nerad bych kastoval kraje na silné a slabé. Ale patříme určitě k těm silnějším.

Poznají nějak lidé, že předseda ČSSD je z jižní Moravy? Bude se strana například víc věnovat problémům trápícím především Jihomoravský kraj?
BS: Jižní Morava doplácí na vládní politiku škrtů a centralizace státní správy. To se projevuje jak v oblasti vývoje mezd, tak zaměstnanosti nebo třeba investic do infrastruktury. Čím dříve současná vládní koalice skončí, tím lépe i pro náš kraj. Určitě se budeme věnovat i specifickým problémům kraje.
MH: Budu striktně mluvit jen za sebe. Samozřejmě chci prosazovat program celorepublikově, ale je jasné, že každý odněkud pochází. S detailními znalostmi zdejších problémů se určitě budu snažit přispět k jejich řešení. Musím ale zdůraznit, že mi je jasné, že jako předseda sociální demokracie nemohu zároveň vykonávat i funkci hejtmana a předsedy asociace krajů. Do prázdnin případně odstoupím.

Jste ochotný po dalších parlamentních volbách spolupracovat i s komunisty?
BS: S komunisty vládní koalici vytvářet nebudeme. V úvahu ale připadá jako možnost menšinová vláda ČSSD, tolerovaná nejlépe více politickými stranami. Pokud jde o naši radikálnost, mám na mysli zejména ve vztahu k vládní politice, s tou ČSSD skutečně nemůže a nesmí mít nic společného. Vláda se chová nespravedlivě, zvyšuje rozdíly a sociální napětí ve společnosti. Tato vláda nestojí o kompromis, nezaslouží si konstruktivní opozici.
MH: Od Bohuslava Sobotky se liším v tom, že stranu nechci radikalizovat doleva. Chci, aby sociální demokracie byla moderní levicovou reformní stranou. Chci nabídnout alternativy k vládní politice, pracovat na důchodové i zdravotní reformě a nezvyšovat zadlužení státu. Reforma totiž není patentem pravice. Musíme proto oslovit i nové voliče. Mladé lidi, živnostníky i malé podnikatele a vytvářet svůj koaliční potenciál mezi demokratickými levicovými a středovými stranami. Moje vize je stát se jako Ficův Smer na Slovensku hegemonem nekomunistické levice. Se současnou komunistickou stranou si proto nedokáži koaliční spolupráci na parlamentní úrovni představit. Něco jiného je komunální politika. Když s komunisty spolupracuje TOP 09, lidovci i ODS, nevím, proč bychom nemohli my.

A co velká koalice s ODS či jinou dominantní pravicovou stranou? Připadá podle vás v úvahu?
BS: ČSSD má široký koaliční potenciál. Ve městech a v krajích vytváříme koalice jak s levicovými, tak středovými či pravicovými stranami. Pokud v příštích parlamentních volbách ČSSD dostatečně zesílí, koaličního partnera si vybere i na celostátní úrovni. Rozhodne hlavně vládní program. Koalici vytvoříme s tím, kdo nám pomůže napravit současné chybné reformy.
MH: Jen těžko můžeme souhlasit s tím, jak se vládní strany chovají dnes. Slýchám spekulace o tom, že chceme způsobit pád vlády a vstoupit do koalice. Tak tomu ovšem není. Do vlády nechceme bez nových voleb. Pro ně může nastat ideální příležitost příští podzim spolu s konáním krajských voleb. Teprve další parlamentní volby totiž ukáží, s jakými programy strany přijdou a zda s nimi můžeme vytvořit koalici. Ale partnery vidím spíše v případě návratu lidovců a zelených do parlamentu. Velká koalice je jenom nouzové řešení pro případ katastrofy, jako například nová vlna hluboké ekonomické krize či třeba plošné povodně. Doufám, že něco podobného nenastane. I v takovém případě budu však preferovat spíše menšinovou vládu než velkou koalici.

Kdo je BOHUSLAV SOBOTKA
Narodil se 23. října 1971 v Telnici. Na počátku osmdesátých let se přestěhoval s rodinou do Slavkova u Brna.
Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 1995.
Mezi roky 1998 a 2010 byl zastupitelem Slavkova u Brna. Od roku 1996 je poslancem českého parlamentu.
Mezi roky 2002 a 2006 byl ministrem financí a mezi roky 2003 až 2006 místopředseda vlády.
Kdo je MICHAL HAŠEK
Narodil se 17. dubna 1976 v Brně. Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně v roce 1999.
Mezi roky 1998 až 2010 byl zastupitelem obce Drásov, v letech 2000 a 2001 tam působil jako starosta.
Mezi roky 2000 a 2004 působil jako zastupitel Jihomoravského kraje, od roku 2008 je jeho hejtmanem.
V letech 2002 až 2009 a od roku 2010 je poslancem poslanecké sněmovny českého parlamentu.