Vážení čtenáři, hlasujte v pravidelné anketě v pravém sloupci. Konečné výsledky ankety, která skončí ve středu ve 20:00, najdete ve čtvrtečním vydání Brněnského deníku Rovnost.

Již tři roky shlíží na brněnské náměstí Svobody z morového sloupu kopie původní sochy Panny Marie. Poškozený sloup by totiž pětitunový originál už neudržel. Město chtělo sochu dát do kostela svatého Jakuba, ale svůj názor změnilo.

Rozběhnutý projekt magistrát najednou zastavil. „Některým lidem se nelíbilo, že by majetek města měl být v církevní budově. Proto se teď hledá jiné místo,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče brněnského magistrátu Martin Zedníček.

Odborníci, kteří měli přesun sochy na starosti, si myslí, že za vším stojí spořivost města. Kvůli technickým komplikacím je totiž potřeba zaplatit více peněz, než se původně plánovalo.

„Je nutné prověřit, jestli podlaha kostela tíhu sochy unese. Pod boční kaplí, kde měla plastika stát, totiž mohou být sklepy. Museli bychom tam udělat sondy, a na to už město nemělo peníze,“ řekl odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda, který nové místo pro madonu navrhl.

To stejné si myslí Martin Číhalík z brněnského památkového ústavu, se kterým magistrát přesun sochy konzultoval. „Technicky to řešitelné určitě je, ale zřejmě chybí peníze,“ podotkl Číhalík. Rozhodnutí města ho mrzí, je totiž přesvědčen, že svatý Jakub je pro sochu to správné místo. „Právě odsud šlo procesí se sochou, když se sloup v sedmnáctém století stavěl. Takže tento návrh má i svůj duchovní rozměr,“ zdůraznil Číhalík.

Náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský chce situaci zkusit změnit. „Bylo by škoda sochu schovat někde v depozitáři. Do kostela se určitě hodí a Jakub je navíc jedním z mála, který je stále otevřený,“ vysvětlil svůj záměr Rychnovský.

Svoboda, který místo pro madonu navrhl, našel i sponzora, který by nechal pozlatit svatozář. „Originál sochy ji totiž nemá, původní svatozář zůstala na sloupu u nové kopie. Řekl jsem si, že bez svatozáře být nemůže,“ dodal Svoboda.

Originál plastiky teď leží v utajeném městském depozitáři, aby jej nikdo neukradl nebo úmyslně nepoškodil. „Socha je velmi těžká a rozměrná, nemůžeme ji dát do klasického depozitáře nebo lapidária. Tak jsme kolem ní postavili bednění a nechali ji ve střeženém areálu, dokud se pro ni nenajde místo,“ vysvětlil vedoucí magistrátního odboru správy budov Petr Gabriel.

Přečtěte si komentář: Socha se hodí do kostela

Památkářům dočasné umístění nevadí. „Chtěli jsme, aby byla socha chráněná. Že není na důstojném místě, je další věc,“ řekl Číhalík.

Morový sloup na náměstí Svobody vznikl v roce 1680 jako výraz vděčnosti Brňanů Panně Marii za to, že město ochránila před morem. Pod sloupem odpočívá v jeskyni socha svaté Rozálie, která ve dvanáctém století zachránila před morem italské Palermo.

Podobný osud jako plastiku Panny Marie už potkal sochu svatého Michala z kostela na Dominikánském náměstí. Ta dlouho ležela ve skladu, až se pro ni našlo místo v novém Justičním areálu.