Festival Prototyp se i letos pokusí propojit svět umění, vědy a technologií. „Spousta věcí bude interaktivních, diváci zažijí světelné, zvukové a audiovizuální instalace, virtuální realitu ale i klasickou malbu. Vyzdvihla bych třeba sochu vytvořenou z velkých tabulí skla a strun, která až hraničí s fyzikálními zákony a na kterou se dá zároveň hrát," přiblížila program kurátorka Neli Hejkalová.

Inaugurace rektora na brněnské Masarykově univerzitě.
Masarykova univerzita slavnostně uvedla nového rektora Martina Bareše

Na účastníky například čekají sochy známého brněnského sochaře Tomáše Medka vytištěné na 3D tiskárně. Audiovizuální show pak předvede uskupení Visualove, které je autorem obřího nafukovacího Měsíce na Kraví hoře. „Měsíční balon letos nafoukneme naposledy, a to právě na festivalu Prototyp," uvedl ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek.

Letošní ročník festival doplní i veletrh Maker Faire, který s sebou přiveze až sto kutilských projektů. „Snažíme se namotivovat a dát šanci tvůrcům a kutilům, kteří předtím ještě nikdy nevystavovali. Nechceme, aby se jen lidé přišli podívat, ale aby si všechny věci zkusili a něco si z toho odnesli," prohlásil za přehlídku Daniel Jirotka.

Zhlédnout kutilské výtvory a účastnit se festivalových workshopů a přednášek přijde i Jana Hanáková. „Sama ráda vytvářím různé věci, takže festival mi vždycky dodá novou inspiraci," přiznala se.

Ilustrační foto.
Brno autenticky? Jen v opilosti nebo kocovině, láká text rubriky Fenomén Brno

Akce se koná na brněnském výstavišti v pavilonu A a potrvá od pátku do neděle. Lístky lze koupit v online předprodeji nebo až na místě.

VERONIKA KUSALÍKOVÁ