Pomáhá jim zapomenout na svou závislost na drogách, která je málem stála život.

Centrum ve Francouzské ulici spadá pod Sdružení Podané ruce, které lidem léčícím se ze závislosti pomáhají zprostředkovat práci v chráněných dílnách. Letos uspořádalo první ročník sochařské dílny.

„Hlavní záměr je zprostředkovat našim abstinujícím klientům setkání s umělci. Ukazujeme jim, že mohou také tvořit něco, co se lidem líbí,“ uvedl vedoucí střediska Eikón Česlav Škvařil.

Osmidenní kurz vede brněnský sochař Vladimír Matoušek. Na ohromný dřevěný špalek používá nejen dláto, ale i sekeru a motorovou pilu.

Zatímco umělec spolu se svými pomocníky tvoří, mohou s ním klienti centra komunikovat a přiložit ruku k dílu. Škvařil dokonce plánuje, že by vytvořili sochu vlastní, která by pak stejně jako ostatní zůstala součástí areálu.

Většina bývalých narkomanů sochařskou akci vítá. Na abstinenci je totiž prý nejhorší nečinnost. „Sem tam ještě dostanu chuť na perník. To pak většinou zavolám kamarádům a povídáme si o tom. Někdy si dám třeba sprchu. Hlavní je ale něco dělat,“ popisuje svůj boj jednadvacetiletá Katka. Už více než rok je „čistá“. Dokonce se vrátila na střední školu, kde ji za pár dní čeká start posledního ročníku.

Na pervitinu přitom byla závislá více než rok a půl. Pomohli jí však rodiče, kteří ji přinutili jít se léčit. Léčbu sice nedokončila, ale dostala se právě do střediska Eikón. Jejím snem je udělat přijímací zkoušky na sociální pedagogiku v Brně.