„Na výzvu bytového odboru navrhly městské části pouze tři byty,“ přiznal vedoucí odboru Jiří Lahoda. Chudí lidé tak budou losovat o jeden jednopokojový byt v Nezamyslově ulici v Židenicích a dva dvoupokojové byty ve Vranovské ulici v Brně-sever.

Náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil přesto ujistil, že plánovanou desítku startovacích bytů město do konce roku získá. „Předpokládáme, že počet bytů doplníme z domů, které má ve správě přímo magistrát,“ řekl Pospíšil.

Losovat o byty budou lidé na konci letošního roku. Los vybere zájemce ze seznamů potřebných, které vytvoří městské části. „Předpokládáme, že podmínky splní stovky až tisíce lidí,“ řekl Pospíšil.

Projekt takzvaného sociálního bydlení město poprvé představilo už minulé jaro. Letos v únoru pak radní města schválili záměr vymezit jako sociální desítku bytů. Mají lidem, kteří se dostali do ekonomických problémů, umožnit odrazit se ode dna. Umožní jim využívat byt s nízkým nájmem stanoveným na čtyřicet korun za metr čtvereční měsíčně. Zároveň však nájemník byt může využívat nejdéle dva roky a musí dodržovat přísný režim.

Plán města vítá městská část Brno-sever, která už dala dva své byty k dispozici. „Je to zajímavý projekt. Nyní vyzkoušíme, jak bude fungovat. Pokud se osvědčí, nabídneme městu určitě další byty. A uvažujeme i o vlastním sociálním bydlení. Vhodných domů je u nás dost,“ sdělila starostka městské části Sabina Tomíšková.

Problém nemají ani Židenice. „Máme už vlastní sociální program a každoročně několik bytů pro sociální bydlení uvolňujeme. Proto jsme na žádost města kývli,“ uvedl židenický místostarosta Karel Bernášek.

Naopak Brno-střed účast na projektu odmítá. „Podílet se nebudeme. Už několik let máme svoje sociální bydlení i s vlastním pořadníkem. Přidělujeme takto každého půl roku desítky bytů. A chceme si zachovat kontrolu nad tím, kdo v našich domech bydlí,“ prohlásil starosta Libor Šťástka.

Podle místostarosty největší městské části Pavla Sázavského nechce Brno-střed městu konkurovat, ale hodlá se řídit vlastní politikou bydlení. „Chceme byty nabízet na jedné straně mladým lidem co třeba přicházejí z dětských domovů a na druhé důchodcům, kterým se snížily příjmy,“ upozornil Sázavský.

Zařadit chudé lidi do seznamu bytů, které město bude losovat, ale Brno-střed neodmítá. „Pokud tuto možnost dostaneme, využijeme ji. Zájem o bydlení je u nás velký,“ řekl Šťástka.

Systém losování nepovažují za šťastný ani odborníci z brněnského Centra sociálních služeb. „Nápad je to určitě dobrý, také jsme o něm s kolegy z brněnské Armády spásy nebo Diecézní charity už dřív diskutovali. Výběr nájemníků, kterým město byt přidělí, bych ale nechala na pracovnících těchto organizací. Mají zkušenosti a umí odhadnout, u koho má projekt šanci naplnit očekávání,“ řekla koordinátora služeb centra Radka Jonasová.