Jeho slova potvrzují i nájemníci. „V domě je nepořádek a hluk. Rapidně nám klesla životní úroveň,“ řekla žena, která si nepřála uvést jméno. Redakce jej zná.

Byty pro chudé
- Rapid Rehousing – projekt na zabydlování rodin s dětmi
- kdy: roky 2016 až 2018
- obyvatelé: 50 rodin ohrožených bezdomovectvím
- kontroly: pravidelné, při zjištění problému vypovězení smlouvy
- co dál: zastupitelé hlasují o dvou typech pomoci
- první: byty pro rodiny s dětmi
- druhý: byty i pro další chudé lidi, jako třeba důchodce
- rozhodnutí: v červnu
- kdo projekt platí: sociální služby Evropská unie, opravy bytů Brno

O tom, jak bude vypadat budoucnost sociálního bydlení v Brně, rozhodnou zastupitelé v červnu. Na květnovém jednání se nedohodli. „Podle pravidel můžeme uvolnit jen sedmdesát bytů. Se starosty se budu bavit o tom, kolik navíc jsou jich na sociální projekty ochotní vyčlenit,“ sdělil náměstek primátorky Robert Kerndl.

Podle něj je v Brně asi patnáct set lidí, kteří takové bydlení potřebují.

Bývalý brněnský zastupitel Martin Freund, který stál u zrodu projektu Rapid Rehousing, požaduje uvolnit víc bytů. Přednedávnem s dalšími lidmi s transparenty na jednání zastupitelstva protestoval. „Město má dost peněz a investovat do oprav vlastního majetku se vyplatí. A to i za cenu, že by si mělo půjčit,“ prohlásil Freund s ohledem na to, že chudí by měli získat i prázdné byty, které opravy potřebují.

Jenže proti jsou i představitelé Brna-severu, kde je městských bytů nejvíc. „Takoví obyvatelé u nás už jsou. Dostal jsem informace, že dluží za nájemné,“ podotkl místostarosta David Aleš.

Ne všude však mají s lidmi, kterým hrozilo, že se ocitnou na ulici, špatné zkušenosti. „S člověkem, kterému jsme poskytli bydlení, nejsou žádné problémy. Ale myslím si, že sociální byty je třeba přidělovat v rámci městské části a ne lidem z vyloučených lokalit,“ oznámil líšenský starosta Břetislav Štefan.