Jeden ze stánků stojí na rušné České ulici, zájemci se k němu hrnou ze všech stran. S tím, že je o akci velký zájem, souhlasí i jedna z pracovnic na stánku Jitka Lotterová. "Lidi chodí hodně, čísla neodhadnu, ale vždycky je mezírka maximálně minutu a už zase chodí. Reagují pozitivně a jsou většinou strašně vstřícní. Často nám taky říkají, že nám fandí a ani nechtějí koláč." Všímá si také toho, že lidé o akci často už sami od sebe vědí a znají ji.

Za koláček mohou lidé zaplatit doporučených 40 korun, ale někteří dávají i víc. "Lidi platí samozřejmě různě. Můžu ale prozradit, že největší dar za dnešek byl 5 tisíc korun, to nás hrozně překvapilo," říká Lotterová.

V brněnské zoo lidé oslavili Světový den zvířat.
Brněnská zoo zrušila komentovaná krmení. Láká ale na online přenos

Konkrétně budou vybrané peníze pomáhat v hospicu u svaté Lucie, pracovníci za něj koupí zdravotnický materiál. "Tento hospic funguje tak, že ošetřovatelé chodí do domácností v Brně a okolí. Pomáhají onkologicky nemocným a umírajícím. Jejich tým má kromě sester i lékaře, sociálního pracovníka a psychologa. Fungují 24 hodin denně 7 dní v týdnu," popsala pracovnice.

Na nedostatek návštěvníků si nemohla stěžovat ani Gabriela Martyšová, která koláčky prodává u stánku u hlavního nádraží. "Lidi chodí pořád, valí se to už od rána. Dělí se na dva tábory, někteří už o akci ví, jiní si přečtou na stánku a přijdou za námi," říká spokojeně.

Koláč si ke stánku přišla dát třeba Markéta Suchomelová. "Šla jsem okolo, akci neznám, ale přišlo mi fajn to podpořit. A taky jsem měla chuť na koláč, takže jsem spojila příjemné s užitečným," směje se.

Akce trvá od sedmi hodin ráno než se koláče vyprodají. Stánky v Brně mohli lidé najít na čtyřech místech - na České ulici, Mendlově náměstí, hlavním nádraží a na Staré osadě. Kromě Brna akce Charity probíhá v dalších místech Jihomoravského kraje a v části Vysočiny.

SÁRA JESCHKEOVÁ