Chlapec sám odešel ze školky na brněnském náměstí Svornosti. „Případ jsme začali šetřit v úterý, kdy jsme se o tom dověděli. Zjišťujeme, jak je možné, že se něco takového stalo, jakým způsobem byl zajištěn dohled nad dětmi, jak škola zajišťuje bezpečnost dětí, jaké preventivní mechanismy má škola nastavené, aby k takovým událostem nedocházelo, a jaká opatření škola přijala na základě tohoto případu. Na závěry je v tuto chvíli brzo," uvedl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Kamion narazil v brněnské Vídeňské ulici zezadu do autobusu plného lidí.
První kamion se vyhnul, druhý už ne. V nabouraném autobuse zemřela cestující

Chlapec ze školky zamířil domů, při cestě musel přejít přes dvě frekventované silnice. „Mrzí nás to, nemělo se to stát, bohužel se to stalo. Pochybení nastalo ale i na straně zákonných zástupců. Dítě druhého září poprvé nastoupilo do mateřské školy, předtím nikdy chlapec nechodil do školského zařízení. Nevěděli jsme o dítěti všechno, má speciální vzdělávací potřeby. Má problém s komunikací, neumí mluvit, nerozumí významu slov," řekla ředitelka školky Lenka Čoupková.

Podle ní už začali pracovat na tom, aby se podobný případ v budoucnu neopakoval, a posílí zabezpečení objektu. „Zajištění a zabezpečení objektu máme podle všech norem a pravidel. Škola má zamykací a zabezpečovací systém a oplocení. Do druhého září bezchybně fungoval. I přesto jsme požádali odborníky, aby nám stanovili bezpečnější systém pro zajištění budovy. Máme návrhová řešení, předali jsme je zřizovateli, protože jsou nad rámec rozpočtu mateřské školy," zmínila Čoupková

Mateřská škola náměstí Svornosti v Brně-Žabovřeskách. Ilustrační foto.
Boj o vedení: Odvolání? Neplatné, řekl soud. Žabovřeská školka má dvě ředitelky

Čoupková také sdělila, že není pravda, že by o zmizení dítěte učitelky nevěděly. „Jedna učitelka se vypravila dítě hledat, druhá zůstala s ostatními dětmi, s nimiž byla i provozní," zdůraznila ředitelka.

Událost řeší také městská část Žabovřesky, která je zřizovatelem školky. „Případem jsme se začali okamžitě zabývat, z mého pohledu udělala ředitelka školky Lenka Čoupková vše, co mohla. Už jsme ale podnikli další opatření, rada městské části bude schvalovat peníze na nový zabezpečovací systém do školky," uvedla starostka Žabovřesk Lucie Pokorná.

Upozornila navíc, že informace, které se kolem případu objevují, jsou zkreslené. Jak konkrétně však už kvůli tomu, že v případě se jedná o malé dítě, sdělit nechtěla.

Sprejeři řádili na Brněnsku. Pomalovali vlaky, kapličku i rodinný dům.
Na Brněnsku řádili sprejeři. Zhyzdili kapličku i rodinný dům

V posledních měsících se o školce mluvilo kvůli sporům o její vedení, o nichž informoval i Brněnský deník Rovnost. Ředitelka školky Dana Komárková před časem soudně napadla své odvolání a následné jmenování současné ředitelky školky Lenky Čoupkové do funkce. Soud odvolání Komárkové prohlásil za neplatné, městská část si ale ve funkci přeje Čoupkovou. Nyní školku nadále vede Čoupková.

Ta také zmínila, že o pár dní později naopak učitelky zachránily jinému dítěti život. „Dítě, které nově nastoupilo od září, dostalo epileptický záchvat, paní učitelky to zvládaly na takové úrovni, že dítě si ani nerozbilo hlavu, ani nic dalšího. Záchranáři už přebírali stabilizované dítě," popsala Čoupková.