Druhý pár pak stejně jako v předchozích letech zahnízdil na Býčí skále. Tam však do hnízda dalekohledem ani teleobjektivem fotoaparátu podle Bedana vidět není. Zato slyšet jsou hladová mláďata i dospělí sokoli náramně. „Pár sokolů zahnízdil na jiném místě než obvykle a mláďata se podle všeho vylíhla asi o týden později než ve druhém hnízdě. Kolik jich je zatím netuším. Dospělí sokoli jsou ale vidět dobře. I slyšet,“ dodal Bedan.

Nelegálně upravené zbraně a jejich doplňky, které policisté zajistili u trojice mužů z jižní Moravy.
Elitní jednotka policie: Čtveřice z jihu Moravy upravovala samopaly pro mafii

V okolí Býčí skály je část prostoru obehnaná páskou se zákazem vstupu. Právě kvůli hnízdění vzácných sokolů. Strážci přírody ale příchozím umožní sledovat sokoly alespoň na dálku. Před skálou je při jejich přítomnosti totiž turistům k dispozici dalekohled zaměřený směrem k hnízdu. „Místo s dalekohledem je na modré turistické značce před jeskyní Býčí skála a je to zřejmě jediné místo v republice, kde lze legálně sokoly při hnízdění zahlédnout. Přímo do hnízda ve skalní puklině vidět není, ale letící nebo před hnízdem sedící dospělého sokola lze vidět i slyšet,“ uvedl pracovník Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras Antonín Tůma.

Omezení má podle něj platit zhruba do poloviny června. Hnízda kromě strážců přírody hlídají také fotopasti. Loni za rušení hnízdícího páru sokolů stěhovavých v blízkosti Býčí skály dostalo pokutu několik lidí. Další turisté, kteří chtěli ke hnízdu vzlétnout s dronem, vyvázli jen s napomenutím.

Adamovští omezí provoz dětského hřiště u základní školy v ulici Komenského.
V Adamově omezí provoz dětského hřiště. Kvůli koronaviru

V Moravském krasu sokoli stěhovaví v roce 2016 zahnízdili bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později pak měly opět dva páry celkem pět mláďat a předloni pak osm. Z loňských sedmi mladých sokolů přežila jen tři. Zbývající ulovil výr velký. „Podle statistik asi třetina hnízdění není úspěšná. V prvním roce života číhá na mláďata sokola spousta nástrah a nebezpečí. V tomto období je jejich úmrtnost až šedesát procent,“ poznamenal Bedan.