Co všechno vás letos u příležitosti vzpomínkového dne čeká?

S programem začneme už v pondělí, kdy na krajském úřadě pokřtíme knihu o sokolské výtvarné kultuře. Také mimo jiné chystáme komentovanou prohlídku věznice na Cejlu, která se k dějinám 20. století váže, bylo tam zavřeno také mnoho sokolů. V úterý přijede zhruba sedmdesátičlenná delegace zahraničních sokolů z Chorvatska, Litvy, Polska, Rakouska, Švýcarska a Slovenska. Dopoledne je přijmeme na krajském úřadě, ve dvě hodiny se zúčastní pietního aktu ve věznici na Cejlu, poté bude následovat položení kamene zmizelého na adrese Veveří 61.

Sokol Brno I v Kounicově ulici.
Zářili v ní olympionici i muzikanti. Největší sokolovna v republice slaví 90 let

Michal Doležel
- Narodil se roku 1986 v Brně.
- Vystudoval archeologii a etnologii, od roku 1990 je členem Sokola Brno I, kde je také posledních šest let místostarostou.
- Je zastupitelem Jihomoravského kraje za TOP09 s podporou starostů a Žít Brno.
- Ve volném čase se kromě Sokola věnuje architektuře, sportu a pořádá komentované procházky po městě.

Památný den sokolstva je letos poprvé významným dnem České republiky. Zasadil se o to brněnský Sokol?

Iniciativa opravdu vzešla hlavně z Brna. Loni se nám podařilo v návaznosti na sté výročí republiky přesvědčit poslance a senátory k tomu, aby den zařadili mezi významné dny. Uvnitř Sokola jsme jej ale slavili už několik let.

Jak v porovnání s historií a s úlohou Sokola vnímáte jeho poselství dnes? Proměnilo se nějak?

Určitě ano. Je to samozřejmě zapříčiněno druhou světovou válkou, kdy byl Sokol a zejména jeho hlavní představitelé zlikvidováni. Poté Sokol zakázali ještě komunisté. Je svým způsobem zázrak, že se jej po revoluci povedlo obnovit. Samozřejmě už v jiných podmínkách. Důsledkem toho je…

…KOMPLETNÍ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM DENÍKU ROVNOST.