Prvních osmaosmdesát fotovoltaických panelů umístili dělníci loni v prosinci na městské domy ve Vojtově ulici. Po kladném stanovisku brněnských radních se však aktuálně otevírá prostor pro dokonce devětkrát větší projekt, než předchozí prosincová instalace. „Počítáme s tím, že na střechu domova pro penzisty na Věstonické umístíme něco přes šest stovek panelů, které by ročně mohly uspořit kolem sto dvaceti tun ekvivalentního oxidu uhličitého,“ uvedl mluvčí městské firmy SAKO Brno Michal Kačírek.

Z gesce firmy je současně v plánu stejný projekt na domově důchodců ve Vychodilově ulici, projektovou přípravu pak chtějí zahájit na střeše zařízení v Koniklecové ulici a na Kociánce. „Po poskytnutí dotace nainstalujeme na budovu ve Věstonické ulici fotovoltaickou elektrárnu a počítáme s tím, že v letních měsících bude energie z panelů tvořit zhruba víc jak polovinu dosavadní spotřeby objektu,“ přiblížil primátorčin náměstek Petr Hladík.

Peněženka - ilustrační foto.
Šesťák z Brna našel na ulici peněženku s osmi tisíci. Vrátil ji v ředitelně

Mezi další lokality, jejichž střechy by se v budoucnu mohly stát součástí fotovoltaické elektrárny, patří například základní školy v Sirotkově, Merhautově nebo Babákově ulici nebo poliklinika na Lesné. V užším výhledu radní současně zahrnuli pětadvacet mateřských a dvacet základních škol, nechybí ani pět budov úřadů.

FOTOVOLTAIKU VYUŽÍVAJÍ UŽ I TEPLÁRNY

K podobnému kroku přistoupila již loni v září také další městská společnost, konkrétně Teplárny Brno. „Odstartovali jsme tím projekt vyššího využívání obnovitelných zdrojů pro výrobu tepla i elektřiny s cílem snížit náklady na výrobu tepla, což na každé takové kotelně může být až pět procent," uvedl dříve pro Deník Rovnost tamní generální ředitel Petr Fajmon.

Kotelna v brněnské Slatině tak nyní čítá devětasedmdesát solárních panelů. „Elektřinu využijeme na zajištění provozu tamní technologie. Přebytky jsou dále spotřebovány v tepelném čerpadle, které vyrábí teplou vodu pro systém napojených bytových objektů,“ přiblížil provozní ředitel Martin Šroubek. Slatinská kotelna zásobuje kromě obchodního centra takřka tři sta domácností, v budoucnu poslouží jako zdroj tepla a elektrické energie pro připravované kulturní centrum Slatina.

Trhy na náměstí Svobody kvůli vládním omezením trvaly pouze několik hodin.
Kompenzace za zrušené trhy v Brně? Požádají si o více než tři miliony

Firma má připravenou projektovou dokumentaci na dalších sedm fotovoltaických elektráren obdobného rozsahu. Střechy téměř sto dvaceti kotelen a stanic jsou pro umístění panelů stavebně i technologicky vhodné. Náklady na první elektrárnu byly necelé čtyři miliony korun. Teplárny Brno chtějí u dalších využít i dotací. Přes letní období může alternativní zdroj energie pokrýt ideálně až padesát procent potřeby tepla ve výrobní soustavě. Šetrnější technologie nahrazuje spalování zemního plynu.