Přihlášky mohou účastníci posílat přes email podle pokynů na stránkách hvězdárny do 19. února. „První ročník byl zkušební, letos ale půjde skutečně do tuhého. V minulém roce dorazilo na start deset týmů z České republiky, Německa, Polska a Slovenka. Sedm z nich úspěšně odstartovalo a vysílalo,“ popsal minulý ročník ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Při evakuaci ubytovny kvůli podezřelému kufru chytili hledaného muže.
Evakuovali ubytovnu kvůli podezřelému kufru. Chytili při tom hledaného muže

I když se účastníci minulého ročníku museli potýkat s nečekanými komplikacemi, sonda výherce byla ve vzduchu přes sedm hodin. „Bohužel příroda byla nemilosrdná a sondy vletěly do bouřky nad Polskem. Nakonec ve vzduchu nejdéle vydržela výprava Thomase Krahna a Svena Steudteho. Bylo to 7 hodin, 51 minut a 44 sekund,“ doplnil Dušek.

Soutěž picoBalloon Challenge 2020
-je určena pro jednotlivce i družstva
-balony vypustí 2. března od desíti hodin z brněnské hvězdárny
-pořadí výherců určí celková doba letu
-hmotnost sondy s veškerým příslušenství nesmí přesáhnout 20 gramů

Jako pikobalon se podle něj označují malé elektronické sondy zavěšené na obyčejném balonku. „Pokud je skutečně lehká, s pomocí přijímačů na volných nebo radioamatérských vlnách můžeme její let atmosférou sledovat následující desítky hodin. Některým se dokonce podařilo obletět celý svět, a to i několikrát,“ upozornil Jiří Dušek.

Stejně jako na první, i na druhém ročníku se podílí také Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity. „Konstruktéři mohou soutěžit samostatně a nebo v týmech. Utkají se o hodnotné peněžní ceny ve výšce až tisíc euro,“ uvádí na stránkách organizace.

Na finále soutěže, které se bude konat 2. března, přiváží sondy k balonkům a ty následně naplní nosným plynem. Při správném nafouknutí se dostanou do výšky až deset kilometrů nad zemí.

Brno 28.1.2020 - oprava brněnského autobusového nádraží na Zvonařce
OBRAZEM: Rušno na nádraží. Na Zvonařce se pustili do oprav nástupišť

Prohlédněte si video o picoBalloon Challenge z loňského roku:

Zdroj: Youtube