„Cílem Dělnické mládeže je rozpoutat konflikt. Proto plánují pochod částí města, kde bydlí sociálně slabí. Pokud se jejich naplánovaná trasa nezmění, budeme to muset nějak řešit,“ sdělil Wail Khazal z organizace IQ Roma servis.

Pochod má začínat u Lužáneckého parku a přes Zábrdovice má pokračovat až na Mendlovo náměstí. „Před akcí budeme informovat naše klienty, že se podobný pochod plánuje a dáme jim doporučení, jak se v takových chvílích chovat. Hlavně nechceme, aby se rozpoutal násilný konflikt,“ doplnil Khazal.

Jak bude prvomájový průvod Dělnické mládeže nakonec vypadat zatím není úplně jisté. „Akce se na devadesát procent uskuteční. Finální verzi programu ale ještě nemáme,“ konstatoval předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Strana je úzce propojena právě s organizací Dělnické mládeže.

Pochod radnice v listopadu zakázala s tím, že může být zneužitý k podněcování k rasové nesnášenlivosti. Dělnická mládež podala na začátku prosince na městskou část žalobu proti jejímu rozhodnutí s tím, že k zákazu neměla dostatečný důvod.

„Brněnský krajský soud rozhodnutí Brna–středu zrušil, zatím ale nevydal odůvodnění. Má na to třicet dní,“ uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Proti rozhodnutí může podat radnice kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. „Jestli stížnost podáme ještě není jisté. Čekáme na doručení rozsudku s odůvodněním,“ řekl mluvčí radnice Brno–střed Roman Burián.

Že soud rozhodnutí radnice zruší, očekával politolog zabývající se extremistickými skupinami Miroslav Mareš. „Zákon je v oblasti svobody shromažďování dost benevolentní. Soud většinou rozhodne ve prospěch pořadatelů akce,“ informoval Mareš.