„Stávka nebyla ohlášená tři pracovní dny před svým začátkem, podle soudu by se tak jednalo o zneužití práva na stávku. Pokud se protest bude konat, ponesou odboráři odpovědnost za případné škody. Rozhodnutí je vykonatelné, bylo doručeno zástupcům odborů,“ sdělila mluvčí soudu Martina Lhotáková.

S vládou odboráři v sobotu kvůli stávce mimořádně jednali. A před jednáním také dostali soudní rozhodnutí. „Naši právníci situaci nyní posuzují. V žádném případě to neznamená, že ustoupíme od stávky. Blokáda bude a zdá se, že zřejmě ještě větší,“ řekl šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil označil postup vlády za totalitní praktiky. „Stávka určitě bude,“ ujistil zároveň Zavadil. Nepopřel však možné odložení termínu stávky. Jednat o něm bude stávkový výbor v neděli ráno.

Na rozhodnutí pražského vedení čekají předáci brněnských dopravních odborů. „Teprve pak se dozvíme, co se bude dít. Sami do stávky nepůjdeme, scházelo by nám například právní krytí. Ovšem postup vlády a soudu snad ani nelze komentovat. Podle mého osobního názoru to jen urychlí generální stávku,“ upozornil šéf brněnských odborů DOSIA Josef Kalich.

Dodal zároveň, že odložení stávky může být velmi složité. „Vše už je nachystané. Lidé jsou o víkendu mimo Brno a třeba nemají ani naplánované se na pondělí vracet. Odklad stávky tak může způsobit větší chaos než její konání,“ upozornil Kalich.

Dopravní podnik podle jeho mluvčí Lindy Škrancové zatím vyčkává na konečné rozhodnutí odborů. „Prozatím čekáme na další vyjádření k tomu, zda stávka v Brně bude či ne. Partnerem pro dialog jsou pro nás naše čtyři odborové organizace. Nadále trvá naše snaha o zabezpečení alespoň omezeného provozu, pokud by se stávka konala,“ ujistila Škrancová. Dodala, že kvůli stávce se sejde v neděli v šest hodin krizový štáb podniku.

Premiér Petr Nečas doufá, že odboráři v pondělí stávkovat nebudou. „Věříme že budou respektovat rozhodnutí nezávislého soudu. V opačném případě by to bylo skandální rozhodnutí. Pokud přesto stávka bude, musíme daňové poplatníky ochránit před škodami. Vláda proto bude důsledně vyžadovat náhradu škody. Předpokládám, že se připojí i soukromníci jimž stávka způsobí škody,“ uvedl Nečas.

Proti vládě a současnému rozhodnutí se ohradil jihomoravský hejtman Michal Hašek. „V demokratické zemi není přípustné, aby premiér a ministr financí lákali jak pavouci odboráře do svých sítí. Odborářů, kteří byli pozváni na Úřad vlády k jednání, aby se pak ukázalo, že do ruky dostanou jen zákaz stávky, je třeba se zastat. Bojuji totiž za práva občanů České republiky ohrožených zpackanými reformami. Souhlasím s tím, že se Nečasova vláda uchýlila k totalitním praktikám. Každému, komu záleží na osudu demokracie v naší zemi, nesmí být taková situace lhostejná,“ prohlásil Hašek.

(pj, čtk)