Odborníci například prozkoumají, v jakém stavebně-technickém stavu jsou objekty nebo kudy vedou inženýrské sítě. „Výběrem firmy, která provede potřebné průzkumy, zaměření a zakreslení, jsme oficiálně zahájili přípravu lokality pro výstavbu. Projekční práce mají být hotové do konce roku 2023, stavba potrvá mezi lety 2024 a 2026,“ uvedl primátorčin náměstek pro bydlení Jiří Oliva.

Areál bývalé textilní továrny Mosilana.
Slavná Mosilana v Brně může jít k zemi: Zachovejte některé budovy, žádá spolek

Dodal, že náklady na projekt předpokládají ve výši zhruba miliardy korun. Aktualizují je i na základě výsledků zadaného průzkumu, který zároveň upřesní také možnosti nového využití oblasti.

Areál Dřevopodniku leží v pásu chátrajících brownfieldů po průmyslové a textilní výrobě, kam patří také Vlněna, Špitálka nebo Mosilana. Právě její historickou hodnotu se snaží zachovat představitelé spolku Za Brno. Podle nich z tohoto pohledu Dřevopodnik významný nebyl. „Je ale logické tyto brownfieldy propojovat a zároveň nutné transformovat. Vždy je dobré, když přeměna odkazuje k něčemu, co tam dřív bylo,“ řekl za spolek etnolog a krajský zastupitel Michal Doležel.

Nová podoba areálu Vlněna v Brně.
Tisíce lidí, 4 miliardy korun. Vlněna se mění před očima, půlka budov už funguje

Proměňující se lokalita s několika brownfieldy se nachází v docházkové vzdálenosti od centra Brna. „Dříve neutěšená část města se probouzí k životu, k čemuž přispěla i přestavba Vlněny. Další rozvoj oblasti si slibujeme i od vybudování Brněnské třídy a znovuodkrytí toku Staré Ponávky. V této věci připravujeme změnu územního plánu a technickou studii na třídu, aby se tato část města mohla konečně proměnit k lepšímu,“ sdělil městský radní pro územní plánování Filip Chvátal.

Ve vnitrobloku při brněnské Francouzské ulici vyroste 93 družstevních bytů.
Téměř 100 bytů pro rodiny Brňanů: nahradí původně zamýšlené pro důchodce a mladé

Stavebně technický průzkum lokality provede Jiří Mach, který nabídl nejnižší cenu ve výši 530 tisíc korun bez daně. „Práce mu podle smlouvy o dílo zaberou 150 dnů," informovala Radka Loukotová z tiskového střediska magistrátu.