Vítězné dílo nazvané Hrachovina je podle kritiků doslovně ilustrativní až banální. „Neodpovídá ideovým a výrazovým nárokům, kladeným na současné umění," uvedli v prohlášení zveřejněném na portálu Archiweb.cz.

Autory dopisu je čtveřice lidí včetně předsedy soutěžní poroty Zdeňka Fránka nebo ředitelky brněnského Domu umění Terezie Petiškové. Podpořilo je dalších třiadvacet osobností z uměleckých kruhů. „Záleží mi na tom, aby na Mendlově náměstí vzniklo něco, co má uměleckou hodnotu, bylo adekvátní významu městského prostoru i osobnosti Mendela a bylo také srovnatelné se světovou architekturou," řekla Petišková.

Autor kritizovaného díla, brněnský sochař Jaromír Gargulák, se se zněním dopisu podrobně dosud neseznámil. „Nevím, proč celou věc řeší až ex post. Soutěžní porota i podmínky byly známé přes půl roku," reagoval.

Podle signatářů dopisu byly nevhodně nastavené podmínky soutěže, kvůli čemuž se přihlásilo málo uchazečů. Kritizují menšinové zastoupení odborníků v porotě, absenci architektů, kteří jsou autory návrhu rekonstrukce náměstí, nebo příliš krátkou dobu na zhotovení díla. Výsledky soutěže doporučují revidovat a také transparentně uveřejnit všechny návrhy a slovní hodnocení poroty.

Možnost změn primátorka Markéta Vaňková odmítla. V porotě byli podle ní zastoupeni klíčoví odborníci na všechny důležité hodnocené aspekty. „Soutěž už byla ukončena a došlo k uzavření smlouvy na provedení díla. Nemám tedy důvod její výsledek zpochybňovat, navíc by takový krok byl po právní stránce velmi problematický," sdělila Vaňková.

Organizátorem soutěže byla společnost Společně, která má na starosti přípravy letošních oslav dvoustého výročí narození Mendela. Její ředitel Jakub Carda už podepsal smlouvu s vítězným autorem, socha postupně vzniká. „Kritika mě mrzí, ale chápu, že se někomu socha nelíbí. Do soutěže se ale mohl přihlásit kdokoliv," poznamenal Carda.

Gargulákovo dílo má na konci letošního léta ozdobit momentálně opravované náměstí. Sochař jím odkazuje na Mendelem definované zákony dědičnosti. Sochu tvoří dohromady čtyři objekty. Dominantní část se skládá ze šestnáct alel, jejíž vrcholy mají kulatý nebo čtvercový tvar. Plastika bude vyrobená hlavně z bronzu. Váha celého díla bude dvanáct tun.

Náklady na soutěž byly pět milionů, na samotné dílo pak dalších dvacet. Z toho deset milionů poskytlo Brno. Zbytek musí sehnat Společně, a to od soukromých dárců nebo pomocí veřejné sbírky.