Pořád tomu nechce věřit. Do klenotnictví ji vtrhl lupič. Stalo se to tak rychle. Ani si nestihla všimnout, že na ni vytáhl nůž. Jen se mu něco blýsklo v ruce a pak začal křičet.

Sáhne si na břicho, cítí řezavou bolest a teplo. Podívá se na dlaň a má ji celou od krve. Podlomí se jí kolena. Pak už ani pořádně nevnímá, co se kolem ní děje. Sklání se nad ní nějací lidé. Je v šoku. Nejdřív ani nepozná, že jsou to zdravotníci.

Tohle naštěstí není popis skutečné situace. Je to jen scénář jednoho kontrolního stanoviště z úterní celostátní soutěže mladých zdravotníků, kterou už patnáct let organizuje brněnská Střední zdravotnická škola v Jaselské ulici. Soutěží tříčlenné týmy z celé republiky.

„Uklidněte se. Co vás bolí?“ rozhodným hlasem zjišťuje soutěžící Aneta Závodní. „Bolí mě břicho, já umřu,“ sténá figurantka Hana Prušková, která hraje pobodanou. Trojici dívek, které ji mají před porotou ošetřit, to moc neusnadńuje. Šok hraje dokonale, svíjí se na podlaze, nevnímá jejich pokyny, jen neustále opakuje, že nechce umřít. Je celá od umělé krve ze směsi marmelády, sirupu a potravinářského barviva. Než s ní budoucí záchranářky skončí, jsou od falešné krve všechny.

Pak přijde na řadu hodnocení poroty. „Kontrola životních funkcí byla na jedničku, škoda špatného ovázání rány,“ hodnotí porotce Tomáš Svoboda, jinak chirurg z Fakultní nemocnice Bohunice. Nějaké body musí dívkám strhnout, i když jejich práce byla velmi dobrá. „Body nám strhli právem,“ přiznává soutěžící Adelá Špásová. Dodává, že i když to ze školy může perfektně znát, ve stresu je snadné něco zkazit.

V soutěži se nakonec umístili až v druhé desítce. „Nám to nevadí. Byla to zábava a myslím, že jsme se i hodně naučili,“ uzavírá třetí ze zdravotního týmu Gabriela příborská.

MICHAL FILÍPEK