Leoš Šimánek se narodil v roce 1946 v Chocni. Více než polovinu života strávil cestováním a na expedicích.

Původním povoláním stavební inženýr se od roku 1975 věnuje také cestopisné literatuře jako autor a fotograf. V televizi, rozhlase a ve svých Action-Vision-Diashows se dělí s veřejností o neobyčejné zážitky i dobrodružství z cest.

SOUTĚŽ
Vážení čtenáři, ceny vyhrávají tito soutěžící:

1. Kniha s autorovým věnováním - Michal Herka, Hodonín
2. Nástěnný kalendář nafocený Leošem Šimánkem - Dagmar Klimešová, Brno
3. Vstupenka na diashow Leoše Šimánka - Jana Mokrášová, Ratíškovice

Všem soutěžícím děkujeme a výhercům gratulujeme.

LEOŠ ŠIMÁNEK

Jen málokdo zná nejkrásnější kout naší planety s azurově modrým mořem, stále zeleným pobřežím a s čerstvě zasněženými vrcholky hor! Leoš Šimánek je známý tím, že rád dělá neobvyklé věci. Vzdát se kýženě očekávaného léta a vydat se zpět do zimy? Stěží by to někdo udělal! On však věděl, do čeho jde. Věděl, že jej a jeho rodinu očekává zajímavý svět, a o to víc v zimě.

Leoš s manželkou Lenkou, synem Jakubem a dcerou Veronikou vyrazili na dlouhou cestu, tentokrát do Aotearoa – země dlouhého bílého mraku, jak nazývají Maorové, původní ostrovní obyvatelé Nového Zélandu, své ostrovy. Skoro tři měsíce Šimánkovi důkladně poznávali novozélandské souostroví nacházející se mezi rovníkem a jižním pólem. V délce šestnácti set kilometrů se od severu k jihu řadí celý kaleidoskop geografických zajímavostí začínající u písečných pláží s palmami, také v zimě kvetoucími ibišky, kolem gigantických kuželů sopek, gejzírů, barevných vulkanických jezírek s vařící se vodou či bublajícím blátem, podél křišťálově průzračných horských jezer, do velehor pokrytých ledovci.

Ani tentokrát autor nefotografoval pouze přírodu, faunu a flóru, ale věnoval se se svojí rodinou všemožným aktivitám. Vyráželi na koních, kánoích či kajacích, sjížděli na lyžích zasněžené vulkány nebo podnikali túry mezi ledovcovými horami.

Při cestě lodí fjordem Milford Sound, který se hluboko zařezává do pobřežního pohoří Jižního ostrova, obdivoval a fotografoval Leoš Šimánek nejkrásnější horu jižní polokoule Mitr Peak, vypínající se ve svém zimním hábitu přímo do hladiny moře do sedmnácti set metrů výšky.
Nově zpracovanou live-diashow doplňuje vydání stejnojmenné fotografické knihy – NOVÝ ZÉLAND: Zimní putování po ostrovech přírodních superlativů, kterou vydal Leoš Šimánek ve svém nakladatelství ACTION-PRESS.

Více o autorovi, jeho knihách a diashow najdete na internetových stránkách: www.leossimanek.cz