Hrůza, tragédie, marnost nad marnost. Tak lidé popisují situaci s parkováním u Dětské nemocnice v Brně. „Přijeli jsme autem se synem a vnučkou z jižních Čech a parkování úplně otřesné. Musela jsem s vnučkou do pavilonů, kde jsem v životě nebyla a syn musel zaparkovat bůhví kde. Je to katastrofa,“ postěžovala si například Marie Kaštánková. Kvůli tristnímu stavu s místy pro auta tak u nemocnice vznikne nový parkovací dům.

Ve středu provedli stavbaři betonáž prvního dílu levého mostu, který vytvoří estakádu přes maloměřické seřaďovací nádraží.
Stavba s výhledem na Brno: podívejte, jak betonují část mostu u Tomkova náměstí

PARKOVACÍ DŮM U DĚTSKÉ NEMOCNICE

* Počet parkovacích míst: 360 - 400
* Kdy: do roku 2025
* Kde: V areálu Dětské nemocnice na nynější zpevněné ploše pro parkování
* Pro koho: pro pacienty i rezidenty
* Aktuální stav: výběrové řízení na studii parkovacího domu
* Důvod: špatné parkování, jak pro ty, kteří míří do nemocnice, tak i pro okolní rezidenty
* Cena: zhruba 200 milionů korun

Jeho stavbu zajistí Fakultní nemocnice Brno, přičemž slibuje až čtyři sta parkovacích míst. „Dům vyroste v areálu Dětské nemocnice. Konkrétně na nynější zpevněné ploše pro parkování. Podle harmonogramu by mělo být do roku 2025 hotovo, ale budeme se snažit vše urychlit,“ informovala mluvčí bohunické nemocnice Veronika Plachá.

Doposud bylo zaparkovat u nemocnice takřka nemožné. Ti šťastnější mohli auto ponechat v některé z okolních ulic. Na ostatní čekal jen plakát vyvěšený na plotě obklopujícím areál zdravotnického zařízení s oznámením, že návštěvníci nemocnice mají hodinu parkování zdarma v garážích u Janáčkova divadla. Ty jsou vzdálené více než kilometr. „Je to šílené, vždycky musíme parkovat v jiných ulicích někde strašně daleko. O garážích u divadla vím, ale také mi to přijde hrozně daleko," povzdechla si například Marie Šustrová.

O novém parkovacím domě představitelé města, nemocnice i kraje debatovali již před dvěma lety. Avšak tehdy vznikl spor o pozemek a zhotovitele stavby. Brněnští radní chtěli, aby jim nemocnice pozemek darovala a oni se postarali o výstavbu. To nakonec nedopadlo. Bohunické zdravotnické zařízení si pozemek ponechá a výstavbu zajistí samo. Brněnská primátorka Markéta Vaňková a krajský radní pro dopravu Jiří Crha přislíbili součinnost. „Snažíme se domluvit spolupráci v tom smyslu, aby tam večer a přes noc mohli parkovat rezidenti. Město nebude investorem, nebude platit parkovací dům, ale je tam předjednaná spolupráce ve vztahu k užívání,“ uvedla Vaňková.

Změnil se i plán podoby parkovacího domu. Původně měl nabízet pět set míst. „Na základě předběžných plánů s výstavbou nesouhlasili obyvatelé, protože dům měl mít čtyři patra. Bude ale menší, nižší a měl by mít o asi sto parkovacích míst méně než byl původní záměr města,“ doplnila Plachá.

Budoucí podoba chytré čtvrti Špitálka v Brně, kterou zpřístupní chystaná nová Brněnská třída.
Nový posun u přestavby Špitálky: Brno stanovilo podmínky pro investory

Kromě areálu Dětské nemocnice vyrostou v příštích letech parkovací domy v Líšni na rohu ulic Vlkova a Sedláčkova nebo v Novém Lískovci v Jihlavské ulici. Třípatrový parkovací dům s 220 parkovacími místy vznikne ve Voříškově ulici v brněnských Kohoutovicích nebo v ulici Skořepka poblíž historického centra města.

Brno aktuálně disponuje několika parkovacími domy. Mezi největší z nich se stovkami míst patří například dům Domini Park v Husově ulici, garáže u Janáčkova divadla nebo dům River Park v Polní ulici.

PAVEL PODEŠVA
JAKUB TRUČKA