Nenechám se odbýt. Tak se zařekla Renata Ludvíková, když se po nehodě na státní silnici na kraji Brna sháněla po tom, kdo jí nahradí škodu, a na úřadech narážela na zavřené dveře. Neústupnost se jí vyplatila, silničáři změkli a slíbili škodu zaplatit.

Byla to nehoda, jaká se může stát každému. Ludvíková vjela do neoznačené díky ve vozovce a utrhla kolo. Když se domáhala náhrady škody, za kterou podle ní mohlo Ředitelství silnic a dálnic vBrně, napoprvé ani napodruhé neuspěla. „Skoro se mi vysmáli. Mají takovou kličku, jak se vyvléct ze zodpovědnosti za silnice. Že prý když není vjejich silách poškození zabránit, jsou zobliga. Jenže to by mohli říct vždycky. Tak jsem si řekla, že já se zprincipu nedám,“ vyložila Ludvíková.

Ředitelství silnic a dálnic zprvu odmítlo škodu zaplatit bez toho, že by předtím prohrálo soud, který by náhradu škody nařídil. Po dobrém ani korunu. Ale když o sporu informoval Brněnský Deník Rovnost a poté další média, silničáři otočili.

„Naši provozáci to řeší správníkem. Vyplatit náhradu jen tak nemůžeme, kontrola nad námi musí mít jistotu, že se všechno stalo tak, jak ta paní popsala. Ale soudit se nechceme, nějak se dohodneme po dobrém,“ řekl ředitel brněnského střediska Ředitelství Jiří Rupp.

To je o sto osmdesát stupňů odlišné stanovisko, které by mělo poškozené řidičce udělat radost. Tu jí ale kalí vědomí, že složitý boj za své právo se táhne už několik měsíců. „Pan Rupp mi říkal, že do týdne přijde vyrozumění, jaké dostanu odškodnění, ale už tři týdny to zase vázne. Jestli čekají, že se unavím, tak se ale spletli,“ dodala odhodlaně Ludvíková.

Silničáři přiznali, že prakticky nemají šanci všechny nebezpečné úseky uhlídat. „Třeba vBrně máme jen osm lidí na devětadvacet městských částí, na každého připadají desítky kilometrů, které občas projedou, a veškeré papírování. Fyzicky to není možné zkontrolovat,“ přiznal správní ředitel Brněnských komunikací Roman Nekula.

Případ Ludvíkové může být návodem pro řadu dalších řidičů, kteří si poškodili auta na rozbitých silnicích vmajetku státu.