K práci zlatníka přičichl Luboš Korbička už v deseti letech. Jeho otec byl umělecký rytec, za kterým se sjížděli lidé z celé Moravy. Po základní škole si ale jeho matka přála, aby šel na střední vojenskou školu. „Táta mě přihlásil na zkoušky, ale potají mě prosil, abych je schválně neudělal. To nebyl žádný problém," směje se brněnský zlatník, který šperky vyrábí ručně. Jeho dílnu navštěvují i zákazníci z Prahy.

Při výběru dalšího vzdělání po základní škole měl Korbička štěstí, protože se právě otevíral obor zlatníka, který se vypisoval jednou za tři roky. „Když jsem nastoupil do prváku, hodně mě překvapilo, že jsem se ve třídě setkal se spolužákem ze základní školy," vzpomíná zlatník. S ním pak začal po vyučení podnikat.

Zlatník Luboš Korbička
∙ Jednatřicetiletý Luboš Korbička se narodil v Brně, kde vystudoval obor zlatník.
∙ V oboru podniká deset let, už v dětství se ale od svého otce přiučil rytí kovů.
∙ Korbička se zaměřuje na zakázkovou výrobu šperků.
∙ Nejvíce pracuje s bílým zlatem a diamanty.

Je to už deset let. „Pronajali jsme si malou místnost na pavlači, kde jsme měli jen dva stoly. Díky dobrým webovým stránkám, které jsme spustili asi čtrnáct dní po tom, co jsme si otevřeli dílnu, za námi přijeli dokonce lidé z Prahy. Vypadalo to totiž, že máme obrovskou firmu. Když k nám přišli, byli dost překvapení. Každý od nás ale vždycky odcházel spokojený," popisuje začátky podnikatel.

Podle něj spočíval jejich úspěch v tom, že už jako čerstvě vystudovaní zlatníci byli velmi kreativní, takže mohli zákazníkům nabídnout něco nového.

I když byla firma úspěšná, názory obou majitelů se nakonec rozešly a každý začal podnikat sám. „Měli jsme obchod i v Praze, každý z nás ale preferoval něco jiného, takže bylo jednodušší se rozdělit," vysvětluje Korbička.

Nad obchodem v Praze dnes přemýšlí znovu. „Na své práci mám rád komunikaci se zákazníky a chci, aby jednali přímo s člověkem, který pro ně šperk vyrábí. Proto bych do Prahy jezdil jen na smluvené schůzky," přibližuje zlatník.

Zájem o výrobu šperků na zakázku podle něj v posledních letech stoupá. Lidé chtějí jedinečné šperky, které neuvidí na někom jiném. „Děláme hodně prstenů, hodinky a kvůli novým fotkám na cigaretových krabičkách jdou do módy třeba i tabatěrky," shrnuje Korbička.

Nejvíce pracuje zlatník s bílým zlatem, s přírodními kameny a s diamanty. „Málokdo ví, že existuje i spousta barevných diamantů. Když je zákazníkům ukážu, většinou si je vyberou místo čirých," vysvětluje zlatník.

Prvotní návrh vytváří Korbička v 3D programu a potom ho podle přání zákazníka může vytisknout na 3D tiskárně. Doba výroby šperků se liší podle náročnosti. „Jednodušší výrobky máme hotové za jeden den, na některé ale může zákazník čekat i několik měsíců. Hlavně právě kvůli broušení kamene," podotýká Korbička.

HANA DRAHOKOUPILOVÁ