Novorozenci, kteří na svět přišli dříve, mají problémy s dechem, zažíváním, i s udržováním teploty. „Snažíme se pro ně vytvořit podmínky, jak kdyby byly u matky v břiše. To je zatemněné prostředí a hlavně snížený hluk. O děti se pak jejich matky starají. Máme pro ně na oddělení i pokoj,“ sdělila vrchní sestra neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Brno Pavla Opálková.

Syn Vlaďky Komárkové se narodil v pětadvacátém týdnů těhotenství a vážil 740gramů. Dva a půl měsíce byl v inkubátoru na Obilním trhu. „Synovi je teď dvanáct let, ale staráme se o něj čtyřiadvacet hodin každý den. Trpí dětskou mozkovou obrnou, má jedenáct dioptrií a rysy autismu. Nemluví ani nechodí,“ řekla matka. Příčinou předčasného porodu bylo podle lékařů krvácení vyvolané infekcí v děloze vzniklé od nitroděložního tělíska.

V porodnici na Obilním trhu se ročně předčasně narodí kolem sedmi set dětí. V České republice je to přes devět tisíc. Ve světě každé desáté. Jsou to děti, které váží méně než dva a půl kilogramu a nebo se narodily v sedmatřicátém týdnu a dřív. „Rozlišujeme velmi nízkou porodní hmotnost od tisíce do patnácti set gramů a extremní porodní hmotnost, která je pod tisíc gramů. Tito novorozenci potřebují veškerou naši péči. Naštěstí jich je ročně jen okolo sto třiceti,“ sdělil primář brněnského Neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Ivo Borek.

Oddělení z porodnice na Obilním trhu se letos do akce zapojí poprvé spolu s představiteli města a organizací Nedoklubko, která na tuto problematiku upozorňuje už patnáct let.

V pondělí dvacátého listopadu zahájí organizátoři výstavu s informacemi o složité problematice a péči o předčasně narozené děti v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Zúčastní se také náměstek primátora Petr Hladík. „Jako město podporujeme tyto aktivity, ať už po organizační nebo hmotné stránce. Nasvícení hradu Špilberk zaplatíme,“ sdělil Hladík.

KLÁRA VAŠÍČKOVÁ