Neonatologické oddělení Fakultní nemocnice Brno si takto společně se statutárním městem Brnem pravidelně připomíná Světový den předčasně narozených dětí, který si klade za cíl upozornit na problematiku nedonošených dětí, jejich nelehkého vstupu do života a zároveň připomenout úsilí zdravotníků i rodičů o záchranu jejich života.

Zdroj: Youtube

Kvůli státnímu svátku si jej lidé v České republice připomínají už o den dříve, tedy 16. listopadu.

Na celém světě se předčasně narodí přibližně patnáct milionů dětí za rok, tedy více než každé desáté dítě. V České republice je jich přes devět tisíc ročně. Péče o ně se soustředí do dvanácti perinatologických center. „Neonatologické oddělení Fakultní nemocnice Brno je součástí největšího z nich. Ročně zde ošetří přes šest tisíc novorozenců, z toho kolem šesti set je nedonošených," vyčíslila mluvčí bohunické nemocnice Veronika Plachá.

Spolu s novorozeneckou jednotkou intenzivní péče Pediatrické kliniky v Dětské nemocnici zajišťují péči o nezralé děti narozené v Brně i v celém Jihomoravském kraji. „Ve Fakultní nemocnici Brno je tak hospitalizováno asi 750 předčasně narozených novorozenců za rok," doplnila Plachá.