Vznikne ze stávající společnosti Thermal Pasohlávky a stane se servisní organizací pro nemocnice zřizované krajem. Od ledna se bude starat o levnější nákupy léků a zdravotnických zařízení. „Jde nám o to, abychom byli schopni krajské zdravotnictví řídit jako jeden celek. Nová servisní organizace má za cíl sjednotit postupy v nemocnicích zřizovaných krajem, abychom mohli zajistit kvalitní a dostupnou péči i v jiných částech kraje, než je Brno, kde fungují silné fakultní nemocnice,“ uvedl hejtman Jan Grolich.
Představitelé Jihomoravského kraje se v minulých měsících snažili o sloučení krajských nemocnic do jedné akciové společnosti, ale nápad se setkal s kritikou. Vznikla dokonce petice, za kterou stály odborové svazy působící ve zdravotnictví. „Nynější krok považuji za rozumnější než loňský zpackaný pokus o sloučení krajských nemocnic, který vyvolal bouři nevole. Jsem rád, že vznik servisní organizace byl aspoň rámcově komunikován dopředu,“ komentoval opoziční zastupitel Milan Vojta.
Založení společnosti ale Vojta považuje za nedostatečný výsledek tří let působení současného vedení kraje v oblasti zdravotnictví. „K tomuto kroku mohlo dojít už před necelými třemi lety a ne nyní, v závěru volebního období. Jde proto spíše o manévr, který má dle mě odvést pozornost od tří let nečinnosti nebo nekoncepčnosti kraje v oblasti zdravotnictví,“ podotkl. Zmínil také fakt, že zdravotnictví má na starosti za tři roky už třetí radní.
Jihomoravská zdravotní společnost vznikne transformací stávající společnosti Thermal Pasohlávky. „Vyhodnotili jsme, že než zakládat novou společnost, bude lepší využít zdravotnickou společnost, která už existuje, a kromě přípravy provozu a chodu Sanatoria Pasohlávky rozšířit její úkoly, aby mohla fungovat jako servisní organizace pro naše nemocnice. V současnosti musíme sehnat zdravotnický i nezdravotnický personál pro společnost," přiblížil náměstek hejtmana Jan Zámečník.
Vedení kraje bude hospodaření společnosti rok sledovat a na základě pozorování vyhodnotí ekonomiku. „Je rozdíl, za jakou částku nakupuje léky brněnská fakultní nemocnice a za jakou nemocnice v Ivančicích. Proto uděláme servisní organizaci jako jeden subjekt, který spojí devět celků a ty léky nakoupíme ve větším množství za jinou cenu. Zatím ale nelze říct, kolik přesně ušetříme,“ uvedl náměstek Zámečník.
Podle radního pro zdravotnictví Karla Podzimka kraj stojí před zlomovým bodem v řízení krajských nemocnic. „Servisní organizace bude řešit například kybernetiku, paliativní péči nebo společné nákupy. Všechny peníze, které při nákupech léku a zdravotnických zařízení ušetříme, plánujeme investovat zpět do zdravotnictví," doplnil Podzimek.
Do čela společnosti navrhne vedení kraje dosavadního ředitele Nemocnice Znojmo Martina Pavlíka. Potvrdit ho musí krajská rada po schválení změny stanov, které plánuje na 14. prosince.
Pavlík od roku 2014 působil jako ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Od roku 2019 vede znojemskou nemocnici, která je největším krajským zdravotnickým zařízením. „Máme také ambice sjednocovat i další postupy, například medicínské. Další výzvou je elektronizace zdravotnictví a sjednocování dokumentace v jihomoravských nemocnicích," dodal Pavlík.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Unikátní záběry nového nádraží v Brně. Prohlédněte si ho pohledem chodců