Na jednání řešilo vedení nemocnic předběžný přesun oddělení, lůžek a lékařů. „Spolupráce v oblasti traumatologické péče se přímo nabízí. Nyní připravujeme kroky pro detailnější analýzu," upřesnil brněnský radní Daniel Rychnovský. Konečné rozhodnutí o sloučení akutní péče padne pravděpodobně na dalším jednání v polovině dubna.

Společným pracovištěm nemocnic by se mohl stát plánovaný pavilon úrazové medicíny ve Vojenské nemocnici. Dokončení moderního areálu za necelých devět set milionů korun je naplánované do roku 2019. „Armáda potřebuje zvýšit kapacitu oddělení. Pracoviště by se mohlo jmenovat Vojenská-úrazová nemocnice," popsal Rychnovský.

Úrazovou medicínu pro obě zařízení by podle plánů zastřešovala právě Vojenská nemocnice. „O spolupráci rozhodne brněnský magistrát a ministerstvo na základě studie, kterou jsme si nechali vypracovat," okomentoval mluvčí ministerstva obrany Jiří Caletka.

novinky- nové traumatologické centrum má vzniknout ve Vojenské nemocnici
- v plánovaném pavilonu nemocnice postaví nové operační a resuscitační sály
- do nového pavilonu by se přestěhovala část úrazové medicíny včetně lůžek a lékařů z Úrazové nemocnice
- spolupráci by zastřešovala Vojenská nemocnice a nové pracoviště by se jmenovalo Vojensko-úrazová nemocnice
- o propojení zařízení rozhodnou zřizovatelé pravděpodobně v polovině dubna
- lékaři se přestěhují nejdříve za tři roky

Spolupráci obou zařízení vítá ředitel Úrazové nemocnice Zdeněk Buštík. „Brněnský magistrát už do oprav Úrazové nemocnice nechce investovat. Vyšplhaly by se na stovky milionů korun a tohle by bylo pro všechny přijatelnější řešení," dodal.

Podle Rychnovského by se po propojení obě zařízení úzce specializovala. Vojenská nemocnice by se zaměřila na pohotovostní služby a ulevila Úrazové. Záchranáři by nemuseli řešit příjem pacientů s interními onemocněními, nemocemi vnitřních orgánů jako například infarktem, které doteď přeposílali do jiných nemocnic. „Když se v Úrazové nemocnici ukázalo, že má pacient interní onemocnění, museli záchranáři obvolávat různá zařízení a nemocnice, kde je přijmou. Nyní by bylo jasné, že mají jet do Vojenské," shrnul Rychnovský.

Ředitel Vojenské nemocnice Antonín Vodák se zatím odmítl k jednání o spolupráci vyjádřit. Vojenská nemocnice se stala v roce 2014 třetí českou nejoblíbenější. Hospodaří s vyrovnaným rozpočtem.

Úrazová nemocnice měla na konci loňského roku asi třicetimilionový dluh. Cílem Buštíka, který se stal ředitelem na začátku listopadu, bylo navázat spolupráci s některou z brněnských nemocnic. Loni plánoval magistrát sloučení s Nemocnicí Milosrdných bratří. Řád, který ji městu pronajímá, ale spolupráci odmítl a do dvou let chce zařízení spravovat sám.